Yapay Zeka İnsan Yaratıcılığını Güçlendirmeye Nasıl Yardımcı Olacak?

ANAHTAR NOKTALARI

  • En son gee-whiz teknolojisi, foto-gerçekçi görüntüler ve sanat eserleri üretebilen üretken bir AI olan DALL-E’dir.
  • İzlenimcilik, fotoğrafın icadına bir cevaptı, aynı şekilde yaratıcı AI, yeni bir sanat okullarının ortaya çıkmasına neden olacak.
  • Bu yapay zekalar, hem teknik hem de konu hakkında sanatçıları daha büyük başarılara yönlendirebilecek fikirler üretmeye yardımcı olacak.
  • Bu yeni yapay zekalar, daha iyi sanat yaratmak, daha iyi içerik yazmak, akıllı isimler ve markalar bulmak için yaratıcılığınızı destekleyebilir.

En son gee-whiz teknolojisi, DALL-E adlı bir yapay zekadır.

YapayZeka
YapayZeka

Doğal dilde basit metin açıklamalarından foto-gerçekçi görüntüler ve sanat eserleri üretebilen, OpenAI’nin üretken bir sistemidir. Bazıları, insanlığın iyileştirilmesi için protein katlama ve tokamak alan stabilizasyonu gibi şeyler yapmak için AI’nın kullanılması gerektiğini iddia edebilir, ancak bir sanatçı için bu yeni teknoloji sadece dudak uçuklatır.

Sistem, ilgisiz kavramları makul yollarla birleştirerek, metin oluşturarak ve mevcut görüntülere dönüşümler uygulayarak hayvanların ve nesnelerin insan biçimli versiyonlarını oluşturabilir. Aşırı yakın çekimlerden balık gözü lens kullanımına kadar bir sahnenin bakış açılarını değiştirebilir. Sisteme size “gün doğumunda tarlada oturan bir kapibara resmi” çizmesini söylerseniz, sahnenin gün doğumuyla eşleşen bir gölgeye ihtiyacı olduğu sonucuna varabilir. “Bana avokado şeklinde bir koltuk çiz” örneğindeki gibi alakasız kavramları birleştirebilir.

OpenAI, izinle kullanılır
DALL-E Üretilen Sanat
Kaynak: OpenAI, izinle kullanılmıştır

Bununla birlikte, en dikkat çekici yeteneklerinden biri, belirli sanat stillerini etkileyici bir doğrulukla taklit edebilmesidir. Fotoğraf gibi görünen görüntüler istiyorsanız, bunu yapacaktır. Bir astronotun tarih öncesi mağara resimlerini istiyorsanız, evet, sağlayacağı şey bu. Ona boyamasını söylemeyi deneyin: “Van Gogh tarzında.” Ya da bir Rönesans tablosu ya da aklınıza gelebilecek hemen hemen her şey. DALL-E sunar.

Bu bilgisayar algoritmasının yapabilecekleri şaşırtıcı. Ve bununla, kompozisyon açısından hoş olan beklenmedik sonuçlar üreterek insan yaratıcılığını taklit etmeyi kastediyorum .

Sanat nedir?

Artık sanat dünyasını sallamaya başlıyor. Sanat yarışmaları artık AI kullanan girişleri yasaklıyor ve sanatçılar bir kez daha “Sanat nedir?” Asırlık soruyu düşünüyorlar.

İzlenimciliğin fotoğrafın icadından sonra doğduğunu hatırlamak güzel. Kamerası olan herkes gerçeği yakalayabildiğinde, insanlar “Portre veya manzara çizmek için neden sanatçılara ihtiyacımız var?” Diye sormaya başladı. Sanatçıları temsili sanattan kopmaya ve sanatçı olmanın ne anlama geldiğini gerçekten yeniden düşünmeye iten şey budur. DALL-E bugün sanatçılar için de aynısını yapacak, bu soruları daha da derinden yanıtlayan yeni bir sanat okuluna yön verecek.

Ama çok daha fazlası mümkün. Gelecekte bir gün, bir yapay zekanın bir sanatçının mevcut tüm çalışmalarını taraması ve çeşitlilik önermesi veya belki de ortaya çıkan temaları tespit etmesi mümkün olabilir. Tespit edilen bu temalar belki hem teknik hem de konu hakkında daha büyük ticari başarıya yol açabilecek fikirler üretebilir veya sanatçıların çalışmalarını daha anlamlı bir esere odaklamasına yardımcı olabilir. Veya bir yapay zeka, Paul Gauguin’in Fransa, Brittany’de Sentetizm olarak bilinen bir stili birlikte icat eden bir grup genç ressam olan Pont-Aven okulunu oluşturmak için yaptığı şeye benzer şekilde sanatta yeni bir hareket yaratmak için sanatçı toplulukları oluşturmaya yardımcı olabilir. , 1888 yazında.

YapayZeka
YapayZeka

Yeni Yapay Zekaya Dahil Olma

Bunu akılda tutarak, bu yeni AI türlerinin bugün bizim için nasıl yararlı olabileceğine dair düşüncelerimizi genişletelim. Yaratıcılığınızı desteklemek için yapay zekayı kullanmak için şimdi yapabileceğiniz üç şey:

  • Saniyeler içinde benzersiz sanat eserleri oluşturmak için DALL -E , Photosonic , Starryai veya Dream by WOMBO’ya göz atın
  • Bir Rytr’ı test edin, blogları ve pazarlama metinlerini 10 kat daha hızlı yazmanıza yardımcı olabilecek yeni bir yapay zekadır.
  • Yeni işiniz için kısa, markalı bir isim oluşturmak için Namelix’i kullanın

Örneğin, Ryter’dan bu makale için bir paragraf bulmasını istedim, işte ortaya çıkan şey:

Evet, yapay zeka, problem bulma, fikir üretme ve çözüm uygulama konularında yardım sağlayarak iş yaratıcılığının ve inovasyonun üç aşamasına da yardımcı olabilir. Ama insanın anahtarı tutkudur. Tutku, özgürce seçilmiş bir faaliyete veya projeye zaman, enerji ve yaratıcılık verme isteğidir. Ancak tutku, inovasyonda önemli bir faktör olabilir, ancak bir dezavantajı da vardır. İnsanlar tutkulu olduklarında fikirlerine çok fazla odaklanma eğilimindedirler, bu da tünel görüşüne ve diğer potansiyel çözümlerin veya fikirlerin kaçırılmasına neden olabilir!

Kabul etmeliyim ki, bu biraz umut verici; kesinlikle hakkında yazılacak şeyler için teğetler sağlar.

Gelecekteki robot efendilerinizi güçlendirmekten korkmayın, bu yeni AI tekliflerini deneyin. Google aramanın daha akıllı insanlar yaratmaya yardımcı olduğu gibi, bu yeni yapay zekalar da insanların doğuştan gelen yaratıcılığımızı güçlendirmesi için kullanılan araçlardır. Aslında, AI sadece sanatçıları sanatın ne olduğu hakkında düşünmeye yönlendirmekle kalmayacak, aynı zamanda insanlığın insan olmanın gerçekten ne anlama geldiği hakkında düşünmesine yardımcı olacaktır.

Referanslar

Sanatsal Yaratıcılık ve Beyin. Semir Zeki. Bilim.

Yorum yapın