Sosyal Medya ve “Yan Karakter”

ANAHTAR NOKTALARI

  • “Yan karakterler” ile ilişkilendirilen tüm olumlu özellikler göz önüne alındığında, birçoğu bu kişiliği dijital ifadelerinde ve etkileşimlerinde benimsemiştir.
  • Bir yan karakter, sorunsuz, kendinden emin ve rollerinden memnun olma eğilimindedir.
  • Sosyal medya ile ilgili olarak psikolojide “yan karakter” üzerine yapılan çok az araştırma var.

TikTok gibi sosyal medya platformları sürekli olarak yeni fenomenler üretir – belki bunlardan bazıları bu yeni dijital çağda ortaya çıkan gerçek fikirleri ve endişeleri tanımlar, belki bazıları sosyal medya dünyasına aktarılan dijital öncesi sorunların reenkarnasyonlarıdır ve şüphesiz bazıları yapılır. reklam satmak kadar .

Bu yeni trendlerin en sonuncusu, sosyal medya tarafından popüler hale getirilen “yan karakter sendromu” olarak bilinen bir terimdir ve birçok insan artık “yan karakter enerjisini” kullanmaya çalışıyor. Bu terim, bir başka popüler sosyal medya terimi olan “ana karakter sendromu”nun karşıtıdır ve bu açıdan anlaşılmalıdır.

Sosyal medya trendlerini takip eden pek çok kişi için sorun şu: “Yan karakter” enerjisi nedir, nasıl elde edebilirim ve benim için ne yapardı?

Psikologlar için mesele, bunun gerçek bir fenomen olup olmadığı, bunu daha önce başka bir şekilde bilip bilmediğimiz ve araştırmanın bize artıları ve eksileri hakkında bir şey söyleyip söylemediğidir. Şaşırtıcı bir kaynaktan, Carl Jung’un arketipler üzerine çalışmasından, benliğin bu dijital sunumları hakkında çok şey öğrenebiliriz.

Durum komedisi, romantik komedi veya aksiyon/macera filmi izleyen çoğu insan, “en iyi arkadaş” veya “yardımcı: karakter: Robin’den Batman’e, Edward’dan Bella’ya veya daha büyükseniz Eve Arden’ın karakterine aşina olacaktır. filmdeki hemen hemen herkes.Bu yan karakterler ana karaktere destek sunuyor.

Sosyal Medya ve "Yan Karakter"
Sosyal Medya ve “Yan Karakter

Destekleyici karakterler, ön plana çıkanlardan daha istikrarlı bir kişiliğe sahip olma eğilimindedir (ancak her zaman değil) ve mutlaka keşfedilmemiş bölgelere veya kendini keşfetme yolculuğuna çıkmaları gerekmez. Yan karakter sorunsuz, kendinden emin ve rollerinden memnun olma eğilimindedir.

Sosyal medya kendini sunumuyla ilgili olarak, “yan karakter” olarak adlandırılan Lola Okola, şunları kaydetti: 1 “…içsel yan karakterinizi benimsemek, ‘harika kıyafetler ve komik tek gömleklerle’ yaşamak anlamına gelir, temel olarak, bu, hayatı farklı şekillerde yaşamanın bir yoludur. ‘komik ve seksi’ olmak.

Ne yazık ki, sosyal medyayla ilgili olduğu için psikolojide “yan karakter” hakkında çok az araştırma var, bu nedenle yan karakter enerjisinin faydalarına dair bu medya lideri önerilerinin doğru olup olmadığını bilmek zor. Sağduyuya dayalı belirli bir görünüş geçerliliği var gibi görünüyor.

Gerçek hayatta “en iyi arkadaşların” psikolojik özellikleri üzerine yapılan bazı araştırmalar, biraz fikir verebilir. Bir çalışma, ergenler ve çocuklarla görüşerek en iyi arkadaşların algılanan özelliklerini inceledi. 2 Sonuçlar, en iyi arkadaş olmakla ilgili bazı özelliklerin: arkadaşlık, sadakat, güven, yardım ve olumlu duygular olduğu konusunda dijital yan karakterler hakkında yapılan önerilerle yankılanıyor gibi görünüyor.

“Yan karakterler” ile ilişkilendirilen tüm olumlu özellikler göz önüne alındığında, birçoğu bu kişiliği dijital ifadelerinde ve etkileşimlerinde benimsemiştir. Bu, insanların kendi hayatlarının bir yıldızıymış gibi davrandığını gören “ana karakter sendromuna” karşı bir tepki olarak görülebilir – pek çok açıdan tuhaf bir kavram – ancak ilgi odağı olmak, narsisizm , yetki ve hak sahibi olmakla ilişkilendirilir. potansiyel yanılsama. 3

İlgi odağından uzaklaşmak, kendini sunmak için psikolojik olarak çok daha uyumlu ve sağlıklı bir yol önerdi – kendinize odaklanabileceğiniz ve yanlış bir izlenim bırakmanıza gerek olmayan bir yer: “Küçük bir hayat yaşamaktan çok, dışarıdakilere tanınan özgürlük. Spot ışığın altında kalan oyuncuların genellikle daha dolgun, daha mutlu hayatlar yaşadığı anlamına geliyor.” 4

Bununla birlikte, çoğu dijital yeni modada olduğu gibi, “yan karakter enerjisini” benimsemenin varsayılan faydaları, trendin ilk akışında birçok kişinin önerdiği kadar net olmayabilir.

Abby Rawlinson, 5 gibi bazı psikologlar, “yan karakter enerjisini” aşırı benimsemenin çeşitli psikolojik tehlikelerini vurgulamış ve “insanları memnun etme” ve “başkalarını kurtarmaya yönelik boş çabalar” eğilimlerine karşı uyarıda bulunmuştur.

Sosyal Medya ve "Yan Karakter"
Sosyal Medya ve “Yan Karakter

Bu tehlikeler, muhtemelen sosyal medyada bu stratejiyi “benimseyen” ve gerçek hayatta kişilikleri bu role kolayca uymayan insanlar için daha fazla sorun teşkil ediyor. Dijital ve gerçek dünyalarda farklı kişilikleri benimsemenin tehlikeleri diğer blogların konusu olmuştur, 2,6 ve burada endişe konusu değil. Kişilikleri kendilerini bu dijital varoluş biçimine ödünç veren kişilerin öngörülen şeyleri kazanıp kazanmaması endişe vericidir.

Jung’un 7,8 arketipleri üzerindeki çalışması, “yan karakter sendromundan” yaklaşık 100 yıl önce ortaya çıktı, ancak destekleyici insanların doğasını anlamaya yardımcı olabilir. Arketipler, Jung’a göre, evrimleşmiş ataların hatıraları olan geniş kişilik tipleridir – kolektif bilinçaltından türetilen, sanata ve medyaya 9 yansıyan evrensel, ilk semboller (bu nedenle dijital medyada görülmeleri şaşırtıcı olmamalıdır).

12 arketip vardır (Masum, Yetim, Savaşçı, Bakıcı , Arayıcı, Sevgili, Yaratıcı, Yok Edici, Cetvel, Büyücü, Adaçayı ve Soytarı). “Yan karakter enerjisi” düşünüldüğünde en ilgi çekici olanı, “Bakıcı”nınkidir (daha az cinsiyetle aydınlanmış günlerde, “Anne” olarak adlandırılır). Karakterinizi tanımak istiyorsanız, kişiliğinizdeki bu 12 farklı arketipin gücünü değerlendiren 72 maddelik bir anket olan Pearson-Marr Arketip Göstergesi®’ni deneyebilirsiniz.

Bakıcı arketipine sahip olanlar, ana karakterlerine destek sunan özverili ve özverili olma eğilimindedir. Şimdiye kadar, “ikinci karakter enerjisinin” faydalarını analiz etmede çok iyi. Bununla birlikte, kendilerini ihmal etme (şehadet demeyelim) eğilimindedirler ve bu çok ileri itilirse etraflarındakiler için ciddi bir yük haline gelebilirler. Kendini geliştirmeye izin vermekten uzak, “yan karakter enerjisini” benimsemek, başkalarına çok fazla enerji odaklandığından, benliğin ihmal edilmesine yol açabilir. Bu, Rawlinson’ın dile getirdiği endişelerle çok daha uyumlu görünüyor. 5

Pearson-Marr Göstergesini kullanan bir çalışma, Bakıcı-arketip özelliklerinin deneyimlenen stresle pozitif olarak ilişkili olduğunu ve yüksek puan alanların bu özelliklerde daha düşük puan alanlara göre daha fazla stres bildirdiğini buldu. 10 Bu nedenle, “ana karakter enerjisi” yerine “yan karakter enerjisi”ni benimsemenin avantajları abartılmış olabilir. Çok memnun kalacağınız bir rol olmadıkça benliğinizi geliştirmenize izin vermeyecek, sizi strese sokacaktır .

Dijital olan her şeyde olduğu gibi, yeni bir konsepti benimseme telaşı, anlayışımızın önüne geçiyor. Jung’un önceki ufuk açıcı çalışması, böyle bir “yan karakter” stratejisinin yalnızca zaten böyle bir özelliğe sahip olanlara uyacağını öne sürdü. Benliğin gelişmesine yardımcı olmaktan çok, başkalarına aşırı odaklanma, özellikle de makyajınızda değilse, benliğe zararlı olabilir.

Bu yeterince kötü değilse, bu bağlamda yaygın olarak kullanılan “evlat edinme” terimi beni hala rahatsız ediyor. Tabii ki kişiliklerimizi değiştirebiliriz – ama mükemmel bir gerçek kişiliğe sahipken neden dijital bir kişiliği benimselim?

Referanslar

1. Malivindi, D. (27.6.22). TikTok, ‘Yan Karakter Enerjisi’ hakkında konuşmayı bırakamıyor, ama tam olarak ne anlama geliyor? Elle. Yan Karakter Enerjisi TikTok Trendi: Nedir ve Nasıl Yapılır | ELLE Avustralya.

2. Greco, C. (2019). En iyi arkadaş nasıldır? Arjantinli çocuklarda arkadaşlığın özellikleri. Actualidades en Psicologia, 33(126), 69-82.

3. Reed, S. (21.6.21). “Ana Karakter Sendromu” ile ilgili sorun. Bugün Psikoloji. “Ana Karakter Sendromu” Sorunu | Psikoloji Bugün Birleşik Krallık

4. Beckett, T. (5.7.22). Yan karakter enerjisini benimseme durumu. Şey. Yan karakter enerjisini benimseme durumu | Stuff.co.nz

5. FreeTNP (8.3.22). ‘Destekleyici Karakter Enerjisi’ ne zaman çok ileri gider? ‘Destekleyici Karakter Enerjisi’ Ne Zaman Fazla Uzaklaşıyor? – freetxp

6. Reed, S. (28.6.21). Ana karakteriniz sizi yuhalar mıydı? Bugün Psikoloji. Ana Karakteriniz Sizi Phub Eder mi? | Bugün Psikoloji

7. Jung, CG (1921). Psikolojik tipler. CG Jung, Vol. 6 Bollingen Serisi XX.

8. Jung, CG (1947). Ruhun Doğası Üzerine. Londra: Ark Ciltsiz Kitaplar.

9. McLeod, SA (2018). Carl Jung. Basitçe Psikolojiwww.simplypsychology.org/carl-jung.html

10. McPeek, RW (2008). Pearson-Marr arketip göstergesi ve psikolojik tip. Psikolojik Tip Dergisi, 68, 52-66.

Yorum yapın