SEN KİMSİN BİRADER

Bir insana “Sen kimsin?” diye sorulduğunda çoğu süre adını veya mesleğini söyler. Ama bu doğru bir cevap mıdır? Bir insanın ismi veya mesleği kendini anlatır mı? Bunu savlamak yanlış olur. Çünkü isim, o insanoğlunun aslen ne olduğunu göstermez.

Yalnız o insanı işaret etmenin aracıdır. Meslek de insanın yaşamındaki rollerden birini işaret eden nitelendirmelerden başka bir şey değildir. Böyle olmasaydı insan adını veya mesleğini değiştirdiğinde onu o yapan şeyler de değişmiş olurdu. Bu da akla yatkın değildir.

“Ben kimim?” sorusunu düşünen her insan; aslına bakarsak kendinin ne olduğunu, iyi mi hayata merhaba dediğini, dünyadaki görevinü, ölümden sonra nasıl biteceğinı ve benzeri soruları kendine yöneltmiş olur. Bu sorulara cevap arayan insanın elinde bedensel yapısı, düşünceleri, tarihsel hafızası, kendine benzemeyen öteki varlıklar ve bu soruya yanıt olarak sunulmuş sayısız açıklamalardan başka bir şey yoktur.

Aslına bakarsak bu sorunun sıkıntılığu insanoğlunun bedensel, duyusal ve düşünsel olarak devamlı değişmesinden doğar. Mutlak olarak sabit olmayan insanoğlunun kendini belirlemesi de mümkün değildir. Bu anlamda “Ben kimim?” sorusu, insanoğlunun kendine ilişkin “ben”i doğrusu kimliğini arama ve oluşturma çabasıdır. Kimlik; bir insana ilişkin olan özellik ve nitelikler toplamı, onu o meydana getiren her şeydir, kişiliğidir.

Hepinizi yorum kısmına bekliyorum siz kimsiniz ? Bakalım kimler kendini bulmuş 😀

Bu konu hakkında kendi fikrini paylaşmak istersen yorum yazabilirsin

  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Oğuz
Ziyaretçi
Oğuz

Ben kendime derman olamayan(bunu da artık çok önemsemeyen), tüm canlıların dertlerine derman olmak için hayatlarına gönderilen, olduktan sonra da hayatlarından bir şekilde çıkartılan bir varlığım.

Şeyma Durmuş
Ziyaretçi
Şeyma Durmuş

Ben bir kendini bilmezim… Sürekli devam eden yenilenen bedenlerimle asla kim olduğumu bulamayacağım ama nasıl yaratıldımı nelere sahip oldumu anladımda fikir sahibi olacağım eğer kendimi bildimi sanırsam orada kalırım ve ilerleyemem mi yaniiii ben bunu anladım .yine harika bir uyanış yazısı oldu siteye bayılıyorum

Unknown
Ziyaretçi
Unknown

Ben kendi içimdeki evreni bana verilen sınırlı ömürle keşfetmeye çalışan bir tanrı parçasıyım

Can Yavuz
Ziyaretçi
Can Yavuz

Ben sürekli değişen bir varlığım 1 dakika önceki ben artık ben değilim zaman benliğimi benden alıyor 🙂 Perspektifi biraz değiştirirsek ben Allah’ın kuluyum 😀