Bir insana “Sen kimsin?” diye sorulduğunda çoğu süre adını veya mesleğini söyler. Ama bu doğru bir cevap mıdır? Bir insanın ismi veya mesleği kendini anlatır mı? Bunu savlamak yanlış olur. Çünkü isim, o insanoğlunun aslen ne olduğunu göstermez.

Yalnız o insanı işaret etmenin aracıdır. Meslek de insanın yaşamındaki rollerden birini işaret eden nitelendirmelerden başka bir şey değildir. Böyle olmasaydı insan adını veya mesleğini değiştirdiğinde onu o yapan şeyler de değişmiş olurdu. Bu da akla yatkın değildir.

“Ben kimim?” sorusunu düşünen her insan; aslına bakarsak kendinin ne olduğunu, iyi mi hayata merhaba dediğini, dünyadaki görevinü, ölümden sonra nasıl biteceğinı ve benzeri soruları kendine yöneltmiş olur. Bu sorulara cevap arayan insanın elinde bedensel yapısı, düşünceleri, tarihsel hafızası, kendine benzemeyen öteki varlıklar ve bu soruya yanıt olarak sunulmuş sayısız açıklamalardan başka bir şey yoktur.

Aslına bakarsak bu sorunun sıkıntılığu insanoğlunun bedensel, duyusal ve düşünsel olarak devamlı değişmesinden doğar. Mutlak olarak sabit olmayan insanoğlunun kendini belirlemesi de mümkün değildir. Bu anlamda “Ben kimim?” sorusu, insanoğlunun kendine ilişkin “ben”i doğrusu kimliğini arama ve oluşturma çabasıdır. Kimlik; bir insana ilişkin olan özellik ve nitelikler toplamı, onu o meydana getiren her şeydir, kişiliğidir.

Hepinizi yorum kısmına bekliyorum siz kimsiniz ? Bakalım kimler kendini bulmuş 😀