Hikâye Anlatıcısının Sırları

Hikâye Anlatıcısının Sırları

Bu  yazımda farklı Ted mevzuşmalarından örnekler alarak kişilerin deneyimlemiş olduğu detayları size aktaracağım iyi okumalar. 🙂

Hikâye Anlatıcısının Sırrı 1
Başarılı hikâye anlatıcıları fikirlerinin gücüne güvenir. Bu fikirlerin çaba sarfetmeksizin pazarlanmayacağını bilir ve dolayısıyla bunları çekici bir hikâyeyle sunmak için yorulmadan çalışır. Eğer reddedilirse fikirlerinden caymak yerine durumdan ders çıkarırlar. “Hayır” cevabını bir sonraki pazarlamayı “evet”e dönüştürmek için bir fırsat olarak görürler.

Hikâye Anlatıcısının Sırrı 2
Esinlendirici hikâye anlatıcıları her süre bu kabiliyete doğuştan sahip değildir; sonradan çalışarak öğrenirler. Ve kendilerine söyledikları hikâyenin çerçevesini gözden geçirerek kendilerini büyük kılarlar.

Hikâye Anlatıcısının Sırrı 3
Esinlendirici hikâye anlatıcıları özgeçmiş hikâyelerini paylaşmaya heveslidir, çünkü bu, onların hayatlarını, kariyerlerini ve işlerini şekillendiren hikâyedir.

Hikâye Anlatıcısının Sırrı 4
Dünyanın en esinledirici hikâye  anlatıcıları kişisel bir efsaneleşmiş yaratmak için kişiliklerini amacıyla aynı hizaya getirirler. Üç kısımlı anlatıda mücadelelerinin altını çizerek bizi daha sıkı çalışmaya, daha yüksek hedeflere haiz olmaya yada daha iyi hayatlar sürdürmeye esinlendirirler. Mücadelelerinde kendimizi görürüz. Hissetikleri güvensizliklerle empati kurarız. Bizlere umut verdikleri için başarılarını alkışlarız. Eğer onlar engellerin üstesinden gelebildilerse bizler de gelebiliriz.

Hikâye Anlatıcısının Sırrı 5
Esinlendirici liderler vizyonlarını  hayata geçirmek için kişisel hikâyeler anlatır. Kalplerini açarlar, çünkü müşterek bir fakatç etrafında ortak bir tutkuyu paylaşan insanların her şeyi başarabileceğini bilirler. Hikâye anlatıcısı, misyonunu en başta kıvılcımlandıran parçası olana dek hikâyesini defalarca tekrarlar.

Hikâye Anlatıcısının Sırrı 6
Esinlenidirici hikâye anlatıcıları her önemli pazarlama, sunum, toplantı ya da sohbet için bir hikâye yapısı kurar ve bunu yaparken tüm büyük filmlerin paylaştığı üç unsurdan yararlanırlar: kötü adamlar, kahramanlar ve mücadele.

Hikâye Anlatıcısının Sırrı 7
kompleks mevzularda genel kitleyi eğitmek için istatistiksel kanıt ve sanayi jargonu en az etkili çalgılardır. Kişisel hikâyeler ve analojiler ise pek aşina olmadıkları detayları ve fikirleri anlamakta insanlara destek verir.

Hayat Dersi
Benim deneyimlediğim büyüklükte başarısızlığı yaşamayabilirsiniz ama hayatta bir miktar başarısızlıkta kaçınılmaz. Herhangi  bir konuda başarısız olmadan yaşamak olanaksız. Bunun istisnasu şu: hayatı o kadar ihtiyatlı yaşarsanız ki aslında yaşamasanız da olur – bu durumda da zaten başarısız sayılırsınız. Yenilgilerden daha aklı başında ve güçlü çıktığınız bilgisi artık hayatta kalma yeteneğinize daha çok güvenebileceğiniz anlamına gelir. Tersliklerle sınanmadığınız sürece kendi enerjisinizü yahut ilişkilerinizin kuvvetini tam anlamıyla bilemezsiniz. Bu şekilde bir data gerçek bir hediyedir.

Hoşuma giden birkaç söz

İnsanlar ne dediğinizi unutur, ne icra ettiğinızı unutur fakat onlara kendilerini nasıl hissettirdiğinizi asla unutmazlar.

– MAYA ANGELOU

Hikâyelerin insanların kalplerine seslenmek şeklinde benzersiz bir gücü vardır.

– PETER GUBER

İçinizdeki ışığı neyin ateşlediğini bilin… Ki dünyayı aydınlatabilesiniz.

– OPRAH ŞARAP

Yorum yapın