Duygusal Zeka Nedir?

Duygusal Zeka Nedir?

Duygusal zeka (EQ) insanların kendi duygularını anlaması ve karşısındaki bireylerin duygusal ifadelerini de çözümleme yeteneğidir. Duygusal zeka nedir sorusuna kısa insanın hem kendinin, hem de başkalarının duygularını anlama yeteneğidir diyebiliriz. Kişi öncelikle kendi karmaşık duygularını anlamakta, ardındansa karşısındakinin duygularını anlama ve yönlendirmektedir.

Duygusal zeka dört temel özellik içermektedir. Bu özellikler şunlardır;

  • Öz bilinç: Bireyin kendini tanıyabilmesidir.
  • Öz yönetim: Bireyin kendi duygu ve düşüncelerini bastırabilme yeteneğidir.
  • Sosyal farkındalık: Diğer bireylerin duygu ve düşüncelerini anlayabilmek, onların gereksinimlerine destek olabilmektir.
  • İlişki yönetimi: Bireylerle iyi ilişkiler kurabilme, sürdürebilme ve takım lideri olabilme becerisidir.

Zeka önemlidir, ancak başarıyı etkileyen ve kişinin davranışlarına yön veren duygusal zeka hayatın her alanında temel bir yönlendirici olmaktadır.

Duygusal Zeka Nasıl Geliştirilir?

Duygusal zeka bir nevi kişinin sahip olduğu sezgisel yetileri geliştirebilme gücüdür. Bu nedenle duygusal zekayı geliştirebilmek mümkündür. Çok yönlü ve elastik bir yapıya sahip olan duygusal zeka nasıl geliştirilir? İşte sizlere bu konuda birkaç öneri;

Kendinizi Tanıyın

Duygularınızı masaya yatırarak gerçekte kim olduğunuzu, kim olmak istediğinizi ya da istediğiniz hayatı yaşayıp yaşamadığınızı tek tek irdeleyin. Hangi alanlarda başarılı olabileceğinizi, ve üzerini örtmeye çalıştığınız hataları göz ardı etmeyin.

Duygularınızı Kontrol Edin

Düşüncelerinizi kontrol altına almanın sizin elinizde olduğunu unutmayın. Düşüncelerinizin farkında olmaya dikkat ederek dizginleri elden bırakmayın.

Olumsuzluklardan Kurtulun

Düşüncelerinizi yönetmek kolay bir iş değildir. Ancak olumsuz düşünceleri yönetmek sizin elinizdedir. Duygusal zekayı geliştirmek istiyorsanız olumsuz düşüncelerin yerine olumluları koyabilme yetisine sahip olmalısınız.

Bir Yanıt

  1. Şeyma Durmuş Mart 11, 2019

Bir Yanıt