İyi Niyetleriniz İlişkinizi Sabote mi Ediyor?

İçerikler

Araştırma, eşiniz için fedakarlık yapmanın geri tepebileceğini buluyor.

ANAHTAR NOKTALARI

  • Araştırmalar, fedakarlığın ilişki doyumunda bir artışı garanti etmediğini ve çoğu zaman geri teptiğini gösteriyor.
  • Fedakarlığımızın düşündüğümüz kadar faydalı olmamasının bir nedeni, partnerimizin çoğu zaman fedakarlığımızın farkında bile olmamasıdır.
  • Daha zorlayıcı olan ilişkisel fedakarlıklar, ilişki doyumu ile negatif ilişkiliydi.

Tatmin edici ve sürdürülebilir romantik ilişkiler emek ister. Sabrın, anlayışın ve esnekliğin kalıcı sevgi için uygulanması gereken önemli nitelikler olduğunu hepimiz biliyoruz. Ve çoğumuz bu listeye ilişkilerimizi geliştirmek için asırlık toplum yanlısı fedakarlık davranışını ekleriz.

Bağlı bir ilişki içindeysek, zaman zaman ortaklarımızı memnun etmek ve onların refahını artırmak için kişisel tercihlerimizden vazgeçmekle ilgili olabiliriz. Bazıları, zaman içinde eşlerine ve ilişkilerine fayda sağlayacağına inanarak düzenli olarak fedakarlık yapabilir.

Diğerleri sadece küçük günlük şeyleri değil, daha büyük, daha zorlu olanları da feda eder. Ortağımız tamamen farklı bir şey istediği için bizim için önemli olan bir şeyden kim vazgeçmedi?

Belki de ortağımızın önerdiği tembel bir plaj tatili için para biriktirdiğimiz o Avrupa eğitim gezisinden vazgeçmeye karar verdik – kumu hor görmemize ve güneşte on dakika sonra ıstakoz kırmızısına dönmemize rağmen. Ya da belki de kalbimizin sakin ülkeye yerleşme arzusunu terk ettik ve bunun yerine partnerimizin sevdiği kalabalık, büyük bir şehirde yaşamaya yenik düştük.

Kendimize, ortağımız ve ilişkimiz için en iyisini istediğimizi söyleyebiliriz. Ve hiçbir şey bunu, onlar için gerçekten büyük şeyler için feda etmekten daha güçlü bir şekilde gösteremezdi.

iyi-niyet

Karışık Bir Duygu Torbası Olarak Fedakarlık

Bununla birlikte, araştırmacılar, fedakarlığın mutlaka olması gereken tek şey olmadığını buldu. Araştırmalar, ilişki memnuniyetinde herhangi bir artışı garanti etmediğini ve çoğu zaman geri teptiğini gösteriyor.

Yakın zamanda yapılan bir meta-analiz, partnerimiz için fedakarlık yapmanın refahımız üzerinde olumsuz bir etkisi olabileceğini buldu. Ve ortağımız, yanlışlıkla düşündüğümüz gibi, olumlu duygularda genellikle otomatik bir artış yaşamaz. En iyi ihtimalle, ortağımız karışık duygularla sonuçlanabilir. Onlar için bu kadar çok şeyden vazgeçmişken bu nasıl olabilir?

Fedakarlığımızın düşündüğümüz kadar faydalı olmamasının bir nedeni, partnerimizin çoğu zaman fedakarlığımızın farkında bile olmamasıdır. Araştırmacılar, zamanın yüzde 50’sinin, romantik partnerin, fedakarlığı bile fark etmedikleri için önemli olana şükranlarını ifade edemediğini buldu. (Bir ilişkide minnettarlığı ifade etmenin ve almanın faydaları hakkında daha fazla bilgi için, Birlikte Mutlu Olmak kitabımızda buna adadığımız bölüme bakın .)

Ve fedakarlığın farkında olduklarında, bazı olumlu duygulara ek olarak, olumsuz duygular da yaşayabilirler – çünkü kendilerini bize borçlu, hatta daha da kötüsü suçlu hissedebilirler. Elbette karışık bir çanta.

Önceki araştırmalar, daha zorlayıcı olan ilişkisel fedakarlıkların, ilişki doyumu ile olumsuz bir şekilde ilişkili olduğunu göstermiştir. Aynı zamanda, daha sık ve daha kolay olanlar, ilişki kalitesi için en faydalı olanlardı. Ayrıca bağlanma stilleri de bu çağrışımlarda rol oynamıştır.

Kurban Olmak ya da Olmamak?

Peki şimdi ne? “İlişkime bir fayda sağlamayı garanti etmiyorsa, fedakarlık etmeli miyim, etmemeli miyim?” diye düşünüyor olabilirsiniz. Çoğu şey gibi, ya hep ya hiç değil, daha çok nüanslı bir yaklaşımdır ve konu fedakarlık olduğunda en faydalıdır.

Son araştırmalara dayanarak, ilişkiniz için fedakarlık yapmayı düşündüğünüzde yardımcı olabilecek aşağıdaki ipuçlarını öneriyoruz:

  • Neyi feda ettiğinizi ve bunu yapma isteğinizi yeniden gözden geçirin. Kurban etme isteği, hem kurban veren hem de kurban alan kişiler için daha yüksek esenlik ile bağlantılıydı.
  • Ara sıra büyük, zorlu olanlardan ziyade küçük, günlük fedakarlıklara odaklanın.
  • Partnerinizin niyet ettiğiniz fedakarlığın farkında olup olmadığını öğrenin. Fedakarlığın hem siz hem de ilişkiniz üzerindeki etkisini şu anda ve yolun aşağısında tartışın. (Vazgeçmeyi planladığınız şeyin, eşinizin bile yapmanızı istediği bir şey olmadığını görünce şaşırabilirsiniz.)
  • Üzerinden gitmeye istekliyseniz, fedakarlığı iyi bir ışık altında yeniden değerlendirin ve yeniden çerçeveleyin. Şimdi biraz fedakarlıktan kaynaklanabilecek daha büyük uzun vadeli faydaları düşünün.
  • Son olarak, örneğin o tatilde fedakarlık yapmaya istekli değilseniz, ödün vermek (örneğin, Fransa’nın güneyinde, sahilde de vakit geçirebileceğiniz bir müze turu yapmak) ya da araştırmacıların dediği gibi, olası alternatifleri düşünün. kendi yolu” (örneğin, her kişinin kendi ruhunu besleyen ayrı bir mini tatil yapması).

Özetle, fedakarlık ve alternatif çözümlerle ilgili olarak tek bir bedenin tüm çiftlere (hatta çoğuna) uymadığını unutmayın. Bağlanma stilleri, kişilik ve kişisel hedeflerin tümü bir rol oynar. Bazı çiftler için belirli fedakarlık türleri işe yarayabilir, diğerleri için geçerli olmayabilir. Ve süper bağımsız tipler “kendi yollarına gitmekte” hiçbir sorun yaşamayabilirken, diğerleri bu seçeneği tatsız bulabilir.

Ne yaparsan yap, başkalarının ne yaptığına bakma; bunun yerine birbirinize odaklanın. Her ikiniz için de neyin işe yaradığı konusunda eşinizle açık olmak, ilişkinizi o anda ve zamanla korumak ve güçlendirmek için en önemli şeydir.

Referanslar

Pileggi Pawelski, S., Pawelski, JO (2018). Birlikte Mutlu : Kalıcı Aşkı İnşa Etmek için Pozitif Psikoloji Bilimini Kullanmak. NY: TarcherPerigee.

Righetti, F., Visserman, ML ve Impett, EA (2022). Fedakarlıklar: Romantik ilişkilerde maliyetli toplum yanlısı davranışlar. Psikolojide güncel görüş , 44, 74-79.

Ruppel, Erin & Curran, Melissa. (2012). Romantik ilişkilerde ilişkisel fedakarlıklar. Sosyal ve Kişisel İlişkiler Dergisi . 29. 508–529. 10.1177/0265407511431190.

Yorum yapın