Stresinizi Azaltamıyorsanız, Nötrleştirin

Aşırı stresli olduğumuzda, bir danışman bulunduğumuz durumları daha iyi kontrol altına almanın yollarını bulmamıza yardımcı olabilir. Ancak şu anda kontrol sınırlıdır. Azaltılamayan stresi etkisiz hale getirmeliyiz.

Stres parasempatik sinir sistemi tarafından nötralize edilebilir . Yakın zamana kadar nasıl tam olarak etkinleştirileceğini bilmiyorduk. Nefes egzersizleri hafifçe aktive eder. Ama onu nasıl güçlü bir şekilde aktive edeceğimizi bilmiyorduk.

Sonra parlak nörolojik araştırmacı Stephen Porges anladım. Başka insanlarla birlikte olduğumuzda, birlikte olmak tamamen güvenliyse (fiziksel veya duygusal olarak tehdit anlamına gelmez), bilinçsizce yüzlerinden, ses kalitesinden ve parasempatikliği aktive eden vücut dilinden / dokunuşlarından sinyaller aldığımızı keşfetti. gergin sistem. Parasempatik sistem vagus sinirini uyarır . “Vagal frenleme” denilen şey, vagus kalp atış hızını yavaşlattığında, solunum hızını yavaşlattığında ve bağırsakları rahatlattığın da meydana gelir.

Stresinizi Azaltamıyorsanız, Nötrleştirin 1

Bazen vagal frenleme o kadar güçlüdür ki korumamızın hayal kırıklığına uğradığını hissediyoruz. Tüm stresin istemeden dışarı eridiğini hissediyoruz. Bunun nasıl gerçekleşeceğini öğrenmek, sanırım, şu anda hepimizin kullanabileceği bir şey.

Panic Free kitabımdan bir alıntı yapıştırıyorum bu, parasempatik sinir sistemini aktive ederek kaygıyı nötralize etmenin kolay ve pratik bir yoludur .

Üç Düğmeli Egzersiz

Bu, bir şey hakkında stresli olduğunuzu fark ederseniz kullanılacak egzersizdir . Gardiyanın hayal kırıklığına uğradığını hissettiğin birini hatırla. Korumanızın düşmesine neden olan sinyaller kişinin yüzü, sesi ve dokunuşu tarafından iletilir. Kendinizi sakinleştirmek için basabileceğiniz düğmeler hayal etmenizi istiyorum.

Arkadaşınızın alnına, üzerinde 1 numaralı bir düğmenin resmini taşıyan bir etiket yapıştırdığını düşünün. 2 numaralı düğmeyi gösteren başka bir çıkartma çenelerine yapıştırılır. 3 numaralı düğmeli üçüncü bir etiket, ellerinin arkasına yapıştırılır.

Şimdi endişeli hissettiğinizi düşünün.

Parmağınızı alnındaki düğme 1 etiketine koyduğunuzu ve sonra serbest bıraktığınızı hayal edin. Yüzleri açıkça akla geliyor. Onların gözlerindeki yumuşaklığı görüyorsunuz. İyi hissettiriyor.

Stresinizi Azaltamıyorsanız, Nötrleştirin 2

Parmağınızı düğmenin 2 etiketine koyduğunuzu düşünün. Serbest bıraktıkça, kişinin dudakları hareket etmeye başlar ve sizi özel bir şekilde selamladığını duyarsınız. Seslerinin kalitesinin sizi derinlerde sakinleştirdiğini fark edebilirsiniz.

Ellerinin arkasındaki düğmeye 3 çıkartmaya dokunduğunuzu düşünün. Düğmeyi bıraktığınızda, kişi elini kaldırır ve size güven verici bir dokunuş veya kucaklama verir; bu kişiyle ilişkinizde hangi jest uygunsa. Sakinleştirici durgunluğun üzerinizde olduğunu fark edebilirsiniz.

Vagal frenlemeyi istediğiniz zaman düğmelere basarak etkinleştirebilirsiniz. Ancak otomatik olarak çalışan sakinleştirici ayarlamak istiyoruz. Otomatik zayıflatma oluşturmak için, kasıtlı olarak alarmlı hissettiğinizi hatırlayın ve sonra 1. düğmeye basın. 2 düğmesine basın. 3 düğmesine basın.

Bir Yanıt