Evde Tartışmayı Çözmenin Yolları

Kolektif kayıp ve belirsizlik yaşadığımız için, üstüne aile ve iş çatışması ekleyerek işleri daha da kötüleştirmemek en iyisidir. Ama biz sadece insanız ve çatışma kaçınılmazdır. Bununla nasıl başa çıkabiliriz, özellikle şimdi?

 

Hayatının sonuna doğru, danışmanlarımdan biri, Dr. Morton Deutsch Çatışma çözümünün babası olarak kabul edilen, genellikle bana “Önleme en iyi ilaçtır” dedi.

Yaşamını insanlara  çatışmayı nasıl çözeceğini öğretmeye adamış bir adamın çatışmayı önlemenin, onu çözmekten daha kolay olduğunu söylemekten hoşlanması bizi şaşırtmalı  mı?

Ben öyle düşünmüyorum. Mort, dünyadaki en zorlu çatışmaları inceleme deneyiminden, çatışmayı çözmenin ne kadar zor olduğunu biliyordu. Karşılaştırma yaparak bunu önlemenin çok daha kolay olduğunu biliyordu.

Evde Tartışmayı Çözmenin Yolları 1

Mort, uluslararası ve iç savaşlara atıfta bulunsa da, bugün hala bizimle olsaydı, bize karantina altındaki yaşamlarımız için bile – hatta belki de özellikle – aynı şeyi söyleyeceğini sanıyorum.

İster kurucu ortağınız, meslektaşlarınız veya ailenizle çatışmanın sıcağında olun, ister gelecekteki çatışmaları önlemek için şimdi bir şeyler koymak isteyin, aşağıdaki beş uygulama yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

Ben dünyevi ile başlayan ve daha spiritüel ile biten uygulamaları listeledim. Tüm spektrum önemlidir.

Bu uygulamalardan bazılarının yapılması kolay değildir, ancak bunları yapmak için güç bulursanız, zaten zor olan bir zamanda önemli miktarda çatışmayı önleyeceklerine söz veriyorum.

1. Fiziksel Sınırlar Yaratın

Rutinler yerleşmeye başladığında, ailenizin her bir üyesi için özel bir çalışma alanı oluşturmak için biraz zaman ayırın. İnsanlar gün boyunca çeşitlilik sağlamak için hareket etmek istese de, her bireyin öncelikle kendileri için hangi alanın olduğunu bilmesi yararlı olabilir.

Yazmak veya arama yapmak için sessiz bir alana ihtiyaç duyan insanlar, kapıların kapatılabileceği alanlarda öncelikli olabilir. Ancak kapıları olmayan mekanlar bile, bir kişinin iş malzemelerini bu alana taşıyarak veya başkalarının bu alanın kime ait olduğunu bildirmek için başka sinyaller kullanarak yaratıcı bir şekilde ayrılabilir. İnsanların sessiz zamana ihtiyaç duyduğunuzda küçük resimleri bile anlayabilmeleri için resimleri kullanarak “Rahatsız etmeyin” işaretleri oluşturabilirsiniz.

2. Önce Kendinizle Müzakere Edin

Meslektaşım Erica Ariel Fox olarak zaman, hedefler , projeler ve görevler hakkında başkalarıyla görüşmeden önce kitabında öneren , İçinden Kazanma, önce kendinizle müzakere edin. Her şey olduğunda, hangi ilişkilerin, hedeflerin ve projelerin (hem ev hem de işle ilgili) en yüksek öncelikleriniz olduğunu sorun. O zaman kendinize günde ne kadar zamana ihtiyaç duyduğunuzu ve bu ilişkilere ve sizi hedeflerinize taşımanıza yardımcı olacak projelere ve görevlere bağlı kalmak istediğinizi sorun.

Kendinizle netleştikten sonra, önceliklerinizi ve ihtiyaçlarınızı ailenizle, ardından yöneticiniz ve meslektaşlarınızla paylaşın. İhtiyaçlarının ne olduğunu sorun, yardımları için istekte bulunun ve birbirinizi karşılayabileceğiniz yolları önerin. Öncelik verdiğiniz hedefler, projeler ve görevler ve bunları tamamlamak için ayırdığınız zaman hakkında öneri veya endişeleri olup olmadığını sorun. Ardından fikirlerini planınıza en iyi şekilde entegre edin.

tartışma

Anahtar, başkaları ile doğrudan görüşmeler yapmanızı sağlamaktır, böylece onlar sizin için neye güvenebileceklerini (ve yapamayacaklarını) ve onlardan ne bekleyeceğinizi bilmelerini sağlarlar. Ayrıca, bugün içinde yaşadığımız dünya göz önüne alındığında, esnek olmanız gerekecektir. Sözleşmelerinizi gerektiğinde her an, günlük veya haftalık olarak yeniden müzakere edebileceğinizi unutmayın.

3. İletişim Hiyerarşisini gözlemleyin

Son Facebook Canlı,  Rabbi Mira Riverason zamanlarda modern bir iletişim hiyerarşisi önerdi: bir metin, gevşek sohbet veya e-posta hiç iletişim olmamasından daha iyidir; telefon görüşmesi metin veya e-postadan daha iyidir; görüntülü sohbet telefon görüşmesinden daha iyidir.

Çakışmayı önlemek için her bir aracı, yapmak istediğiniz konuşma için uygun bir şekilde kullanmanızı öneririm. Sadece birini mi kontrol ediyorsunuz? Metin iyidir. Aktarılacak hızlı bir bilgi mi var? E-posta veya Slack çalışır. Daha karmaşık bir konuyu tartışmanız mı gerekiyor? Bir telefon görüşmesi yap. Laura Vanderkam gibi günümüzde podcast’in Kahvaltıdan Önce bölümünde dikkat çekti, önceden planlamadan telefonu almak ve aramak daha kolay olabilir. Dikenli bir konuyu tartışmanız mı gerekiyor? Video görüşmesi isteyin. Ne hakkında konuşmak istediğinizi kişiye bildirin. İsteğinizi kısa tutarken konu hakkında olabildiğince açık olun.

4. Duygularınızı Belirleyin

Keder uzmanı David Kessler bu salgın sırasında ne hissettiğinizden emin değilseniz keder olabileceğini önerdi. Ayrıca, üzüntü, öfke , tahriş, yalnızlık , hayal kırıklığı, hatta hayattaki küçük şeyler için takdir veya şükran olabilir . Bazen sadece ne hissettiğimizi tanımlamak bir duygunun yerleşmesine yardımcı olabilir ve başka bir duygunun yerini almasına izin verebilir. Diğer zamanlarda, ne hissettiğimizi bilmek, onu başka biriyle yapıcı bir şekilde ifade etmemizi sağlar. Bize “üzgün hissediyorum. Konuşmak için birkaç dakikanız var mı? ” veya “Şu anda kızgın hissediyorum. Başka bir yere gidip sakinleşebilmem için çocuklarla yardımına ihtiyacım var. ”

5. Bedeninize, Zihninize ve Ruhunuza Dikkat Edin

Tükendiğiniz de ve kendi kederiniz, öfkeniz veya korkunuzla uğraşırken, yanlışlıkla diğer insanlarla çatışmaya katkıda bulunacak şekilde hareket etme olasılığınız daha yüksektir. Bu yüzden kendine dikkat etmek çok önemlidir. Bu bencil değil; yapıcı yollarla başkaları için orada olmanıza izin verecek olan şey budur.

 

Bir Yanıt

  1. Sultan Sülüman Mayıs 26, 2020

Bir Yanıt