Göz Teması Neden Önemli?

Göz Teması: Neden Bu Kadar Önemli?

Hiç birisiyle konuştunuz mu ve rahatsız edici bir şekilde değişiyorlar, ayakkabılarına bakıyorlar ve sizinle göz teması kurmuyorlar mı? Belki de gözlerinin içine bakıp hemen ayakkabılarına bakarak dartlarlar.

Aramızda daha becerikli olanlar için bu tür davranışlar biraz tuhaf.

Başkalarıyla göz temasından kaçınarak neden bahsettiğimi biliyorsanız, başkalarıyla iletişim kurarken bunun ne kadar zayıflatıcı olabileceğini bilirsiniz.

Göz teması, içsel bir güven taşıdığı için önemlidir. Bununla birlikte, göz teması için hile, onu bilinçaltı bir davranış haline getirmektedir. Eğer yeterince göz teması yapmadığınızın veya çok fazla şey yaptığınızın farkına varırsanız, kendini bilinçli hale getirirsiniz ve garip davranışlar devreye girer; bir göze çok uzun bakıyorsunuz, hoparlörün kendini bilinçli hissetmesini sağlıyor, göz temasına üçgen bir yaklaşım kullanıyorsanız çeneye çok uzun bakabilirsiniz.

Gerçek şu ki, göz teması sanatında ustalaşmak düşündüğünüz kadar kolay değil.

Bunun sadece konuşurken insanlara gözle bakmak ve konuşurken insanlara bakmakla ilgili bir mesele olduğunu düşünebilirsiniz, o kadar basit değil.

Göz Teması Egzersizi

Göz temasıyla ne kadar rahat hissettiğinizi öğrenmek için size sadece kameraya bakan birinin videosunu göstereceğim.

Bu kişiye arkadaşlarınızdan biriyle konuşuyormuş gibi bakın ve göz teması kurarken ne kadar rahat veya rahatsız olduğunuzu hissedin.

Nasıl bindin?

Kendini bilinçli hissettin mi? Onu gözlerine bakamayacağınızı hissettiniz mi? kendini gergin güldün mü buldun? Ona ilgi duydun mu?

Daha iyi olabilmek için göz teması yaparken nasıl hissettiğinizi bilmek önemlidir.

Bebeklerde Göz Teması

9-10 aylık bebeklerde göz temasının etkilerini inceleyen bir 2019 çalışması, göz temasının bebeklerin kalp atış hızlarında (HR) bir artışa yol açtığını ve göz teması sırasında İK’nın daha sonraki bakışları öngördüğünü buldu. Ayrıca, İK’daki artışlar, iletişimsel ipuçlarına eşlik edip etmediğini izleyerek bakışlarını öngördü. Bu bulgular, davranışı izleyen bebek bakışlarının hem iletişimsel ipuçları hem de fizyolojik uyarılma ile ilişkili olduğunu göstermektedir. 

Söylediklerine konsantre olmak için çoğunlukla göz temasını kesmeyi içgüdüsel olarak bilen yetişkinlerin aksine, çocuklar zor bir soru sorulduğunda bile bakışlarını koruma eğiliminde olacaklardır. Gelişim psikologları, çocukların olayları daha net düşünmelerine yardımcı olmak için bakışlarını önlemek için eğitilmekten faydalanabileceklerini göstermiştir. 

Göz teması DNA’mıza derinlemesine dayanır ve hayatımızın her alanında, seçtiğimiz ortaklardan, sahip olduğumuz işlerden sahip olduğumuz arkadaşlara yardımcı olabilir. Şu anda bu makaleyi okuyorsunuz, çünkü ebeveynleriniz dokuz ay sonra burada olmanıza yol açan bir şeye neden oldu.

Göz teması, dinlediğiniz ve konuştuğunuz kişiye sosyal bilgiler sağlar. Çok fazla göz teması ve agresif, çok az göz teması olarak görülebilir ve konuşan kişiye ilginiz olmadığı görülebilir. İnsanlarla iletişim kurarken genellikle gözden kaçan bir beceri ve az kullanılan bir beceridir. Büyük satış görevlileri, politikacılar ve iyi konuşmacılarda ve elbette birisine doğal olarak ilgi duyduğunuzda göz teması ustalarını görebilirsiniz.

Kameraya bakarak kadın görüntüsü

İnsanlara yüz yüze danışmanlık yaparken göz temasının önemini fark ettim. Göz temasını kestiğimde kişinin konuşmayı bırakacağını fark ettim. Göz temasını sürdürdüğümde, kişi söylediklerine ilgi duyduğumu bilerek konuşmaya devam ederdi.

Araştırmalar, “bilgi verme, etkileşimi düzenleme, samimiyeti ifade etme, sosyal kontrolü kullanma ve hizmet ve görev hedeflerini kolaylaştırma işlevlerini yerine getirdiğini” gösteriyor. 

Gözleriniz Düşündüklerinizi Uzaklaştırır

Gözleriniz sizin hakkınızda çok şey anlatabilir ve diğerlerini onları nasıl kullandığınızla daha da basitleştirebilir. Göz iletişimi sahip olmak büyük bir beceridir ve göz teması ustalaşmak için harika bir araçtır. Hepimiz kullanırız ve hepimiz gözlerimizle ne düşündüğümüz hakkında hayati ipuçları veririz.

“ Yatak odası gözleri var ”, ‘bana o yavru köpek gözlerini verme’, ‘bana nazar veren’ ve daha birçok cümle gibi günlük konuşmalarda gözlerimize referanslar yapılır.

Göz sinyallerini okuma ve göz teması kullanma sanatında ustalaşma becerisini öğrenirseniz, kişisel ve iş hayatınızda büyük bir fark yaratabilir.

Öğrenciler

Öğrencileriniz ve büyüklükleri çok fazla sır verecek ve bu çok fazla şey yapamayacağımız bir şey. Öğrenciler, zihinsel durumumuza bağlı olarak daralacak veya genişleyecektir. Bir şey veya birileri tarafından tahrik edilirsek, öğrencilerimiz genişler ve eğer bir şey veya biri tarafından kapatılırsak öğrencilerimiz daralır.

Dünyanın dört bir yanındaki yetenekli sokak tüccarları, müşterileriyle takas yaparken öğrencilerin büyüklüğünü ararlar. Bir müşteri bir nesne görürse ve öğrencileri tamamen büyürse, tüccar öğenin fiyatını üst uçta tutabileceklerini bilir.

Sevdiğimiz biri tarafından heyecanlandığımızda, öğrencilerimiz genişleyecek ve sevmediğimiz birinin şirketindeyken, öğrencilerimiz daralacak.

Bu iki fotoğrafa bir göz atın. Hangisini tercih ediyorsun?

Aynı kadın bir dilate öğrenciler ile 2 görüntü

İlk fotoğraf daralmış öğrencileri ve ikinci fotoğraf daralan öğrencileri gösterir. Öğrencileri genişleyen kişi normalde insanların seçtiği kişi olacaktır, çünkü öğrenciler büyüdüğünde daha baştan çıkarıcı ve daha çekici sayılır.

Bir dahaki sefere konuştuğunuzda, öğrencilerin büyüklüğüne dikkat edin, yüzlerine doğru gitmeyin ve kendinizi rahatsız etmeyin, ancak öğrencilerinizin büyüklüğünü rasgele izleyin. Bu, konuşurken onları neyin heyecanlandıracağını size söyleyecek, duygularımızı nadiren gözlerimizle gizleyebileceğimiz için sizi beğenip beğenmediklerini de söyleyebilir.

Farklı Göz Tipleri

Dalgın gözler

Birisiyle konuşurken gözlerinin size değil her yere baktığını fark ettiniz mi? Bu kendi başına bariz bir dikkat dağınıklığı veya can sıkıntısı işaretidir, ancak aynı zamanda kişinin alanınızdan çıkmak için bir yol aradığı anlamına gelir. Birisi sizinle konuşurken pencereden dışarı bakmak, dışarıda olmayı tercih ettiği anlamına gelebilir.

Bunu yaparsanız, özellikle onlarla birlikte olmak istemediğinizi bilmelerini istemiyorsanız, diğer kişiye verdiğiniz sinyallere dikkat edin.

Kızgın Gözler

kızgın adam görüntüsü

Kızgın olduğumuzda gözlerimiz daralır, kaşlar çatlar ve öğrencilerimiz daralır. Yukarıdakilerin hepsine sahip olduğunda birisinin kızgın olup olmadığını söylemek oldukça kolaydır. yukarıdaki beden dili sinyallerini göstermezlerse ne olur? Dudakların daralması, alevlenmiş burun delikleri, bakan, çenenin kenetlenmesi gibi diğer vücut dili ipuçlarını aramalıyız.

Öfke belirtileri gösteren biriyle konuşurken, durumun ne gerektirdiğine bağlı olarak ya geri çekilebilir ya da kendiniz için ayağa kalkabilirsiniz.

Kendinize karşı durursanız, gözünüze bakmalı ve kırılmamalısınız. Bu, diğer kişiye onlar tarafından korkutulmadığını gösterir. Eğer ateşli bir argümanda göz temasını kıran sizseniz, argümanı kaybettiniz.

Baştan çıkarıcı gözler

baştan çıkarıcı bakışları ile kadın görüntüsü

Birinin bizi öğrencilerin büyüklüğüne göre beğenip beğenmediğini söylemek oldukça kolaydır. İyi aydınlatılmış bir odada, biriyle yüz yüze konuşuyorsanız, diğer kişinin öğrencilerin boyutunu görebilirsiniz. Gözler genişlemeye başlarsa, söylediklerinizle ilgileniyorlar veya sizi çekici buluyorlar.

Bununla birlikte, bu, bir gece kulübü gibi karanlık bir odada o kadar doğru değildir, çünkü öğrencilerimizin büyüklüğü, karanlık odada daha iyi görmek için daha fazla ışığa izin verecek şekilde genişleyecektir. Kendinizi aptal yerine koymadan önce sinyalleri doğru okuduğunuzdan emin olun.

Birini gözlerinizle baştan çıkarmanın başka yolları da var. Klasik Lady Diana başını aşağı bakarken ve gözleri yukarı bakarken pek çok insan ona ısındı. Bu tür bir gözlemci gözlemciyi daha anne ya da baba hissettirir ve aynı zamanda Lady Di’yi daha çekici yapan erkeklerde koruyucuyu ortaya çıkarır.

Senin telaffuzun

Arkadaşlarımızla ve sosyal durumlarda konuştuğumuz ve bir süre başka biriyle bakıp konuştuğumuzda, bilinçli olarak insanların yüzlerine kontrollü bir şekilde bakıyoruz. Ancak, güvenimizi kaybedersek ya da henüz sosyal olarak yeterli değilizsek, bu yeteneği kaybedebiliriz. İşte birisiyle konuşurken bakışlarınızı nereye odaklayacağınız konusunda hızlı bir rehber.

Sosyal Bakış

Sosyal bir ortamda konuşurken birinin gözüne bakmak istemezsiniz, çünkü bu birinin yapması biraz garip ve konuşmacı için biraz rahatsız edici. Bunu aşmak için üçgen bir yaklaşım kullanın. Önce konuşmacının bir gözüne bakın, sonra kısaca ağızlarına bakın ve sonra diğer gözlerine geçin. Bu, yüzlerinden uzak bakmadığınız için söylediklerine hala ilgi duyduğunuzu gösterir.

Seksi Bakış

Birbirimizle flört ettiğimizde gözler hala üçgen bir şekilde hareket eder, ancak daha fazla aralıkta, aşağı doğru hareket eder. Bunu okuyan kadınların göğsünüzden konuştuğunuzu düşünen deneyimli erkekler olduğunu biliyorum, ki bu oldukça rahatsız edici ve açık bir şekilde bunun dışında olası bir nedeni açıklayacağım. Ancak, hepimiz yapıyoruz, erkekler ve kadınlar, sadece kadınlar daha iyidir.

Gözlerini baştan ile genç bir kadın görüntüsü

Birbirimize uzaktan yürüdüğümüzde, kadın ve erkeklerin birbirlerini otomatik olarak baştan ayağa kontrol ettikleri gösterilmiştir. İlk kez kişinin cinsiyeti ve ikinci kez kişinin cinsiyeti kontrol edilir.

Erkeklerin, kadınlara göre daha az çevresel görüşleri olduğu için, gözlerine bakmak yerine bir kadın vücudunu kontrol ederken yakalanma olasılığı daha yüksektir. Kadınlar yüzünüze bakabilir, ancak yine de vücudunuza bakabilirler çünkü çevresel vizyonları çok daha iyidir.

Gözlerimiz iki tip foto reseptör içerir; çubuklar ve koniler. Çubuklar skotopik görüşten, karanlık uyarlanmış görüşten sorumludur. Ayrıca periferik görüşü baskındırlar ve kadınların gözlerinde erkeklerden daha fazla çubuk vardır; bu yüzden neden daha iyi çevresel görüşe sahiptirler ve karanlıkta görme konusunda daha iyidirler.

Mark Manson’un gönderisinde,

altıncı seviye göz teması önerdiği Göz Teması seviyeleri The Smile: “Altıncı göz teması Gaze artı bir gülümseme. Eğer bakışlar ilgilendiğini söyleyen açık bir işaret ise, üstüne bir gülümseme de yanıp sönen bir neon panosu olabilir.Eğer çekici bulduğunuz biri size 6. Seviye verirse ve onlarla konuşmazsanız, sadece aptal değil, aynı zamanda ciddi bir endişe yaşarsınız. ” 

Kontrol Bakış

Onlarla konuşurken birini korkutmak istiyorsanız veya konuşmayı kontrol etmeye çalışıyorsanız, kaşların arasındaki nokta olan “üçüncü göz” olarak bilinen bölgeye bakın.

Birçok erkek, konuştukları insanları korkutmak ve bir sohbeti kontrol etmek ve kontrol etmek için bunu yapar.

Birinin Göz Hareketleriyle Yalan Söylediğini Anlayabilir misiniz?

Bunun kısa cevabı hayır. Bununla birlikte, diğer beden dili sinyallerine bakarak ve gözlerine bakarak, birinin yalan söyleyip söylemediği konusunda iyi bir fikir edinebilirsiniz.

Bandler ve Grinder’ın çalışmaları ve NLP üzerindeki mükemmel çalışmaları ile, göz hareketlerimizin beyinden bilgiye nasıl eriştiğimizle nasıl ilgili olduğu hakkında bir fikrimiz var, bu da birinin yalan söyleyip söylemediğini anlamaya yardımcı olabilir. 

Görsel Erişim İpuçları

sola doğru arayan kadın görüntüsü

(VC) Görsel Yapı : Yukarı ve sola bakarken. Kişi hayal gücünden bilgiye erişiyor ve muhtemelen telafi ediyor olabilir. Örneğin, birine hayallerindeki evin nasıl görüneceğini sorduysanız, büyük olasılıkla, yukarı bakıp sollarına bakacaktır.

Birisi bir şey hakkında yalan söylüyor ve hikayeler uyduruyorsa, bu göz hareketini kullanıyor olabilir.

sağa bakarken kadın görüntüsü

(VR) Görsel Hatırlama : Yukarı ve sağa bakarken. Bu aslında bir anıya erişip kafamızda hayal ettiğimiz zamandır. Bunun gerçekte olan bir hafıza olması daha olasıdır. Arkadaşınıza dün akşam yemeğinde ne yediklerini sorun ve büyük olasılıkla yukarı ve sağa bakacaklardır.

sola arayan kadın görüntüsü

(AC) İşitsel Yapı : Ortaya ve sola bakıyor. Aklımızda bir ses inşa edersek, gözlerimiz nereye gidebilirdi. Örneğin, bir arkadaşınızdan 80 yaşındayken seslerinin nasıl olacağını düşünmesini istediyseniz, muhtemelen bu yöne bakacaktır.

sağa arayan kadın görüntüsü

(AR) İşitsel Hatırlama : Ortaya ve sağa bakıyor. Daha önce duyduğunuz bir sesi hatırlıyorsanız, gözlerimiz buradan gidebilir. Örneğin arkadaşınıza partnerinin sesinin neye benzediğini sorun ve muhtemelen bu yöne bakacaklardır.

sola bakıyor kadın görüntüsü

(K) Kinestetik : Aşağıya ve sola bakıyor . Bir şey hakkındaki gerçek duygularınıza erişiyorsanız gözlerinizin gidebileceği yön budur. Örneğin, bir arkadaşınıza ölüm cezası konusundaki duygularını sorarsanız, gözleri bu yöne gidebilir.

sağa bakıyor kadın görüntüsü

(AD) İşitsel Dijital : Aşağı ve sağa bakıyor. Kendimizle konuşurken, gözlerimizin gidebileceği yön budur. Bunu her zaman yapıyoruz ve buna kendi kendine konuşma deniyor. İster inanın ister inanmayın, kendimizle çok konuşuruz ve kendi konuşmamıza dikkat ederek kendimiz hakkında çok şey öğrenebiliriz, ancak bu başka bir makale için.

Yukarıdaki bilgiler insanların çoğunu temsil eder, ancak bazıları için farklı olabilir. Bununla birlikte, soru sorduğunuzda onları gözlemleyerek bir kişi temsil sistemini çalışmak hala mümkündür.

Yukarıdaki bilgileri kullanarak, insanları gözlerini sinyal olarak okuyabilmeniz için yola çıkmalısınız. Tüm beden dili sinyallerinde olduğu gibi, ayrı ayrı değil birlikte okunmaları gerektiğini unutmayın.

Günlük Konuşma ve Göz Teması

Göz temasını hayatımızın her günü kullanacağız, böylece gözlerinizi avantajınıza kullanmanın en iyi yollarını öğrenmek mantıklıdır.

Bazı durumlar gözlerin farklı kullanımlarını gerektirir. Örneğin, tartışıyorsanız, bakışlarınızı tutabiliyorsanız güçlü olarak görülür. Eğer birisine erteliyorsanız, gözlerinizi alçaltmak daha iyidir, eğer birisini seviyorsanız göz havuzuna bakmak iyidir.

Göz Teması Becerilerinizi Geliştirmenin 6 Yolu

Bir grupla konuşmak

Bir grup insanla konuşurken dinleyicilerinizle doğrudan iletişim kurmak harika. Grubun diğer üyelerinin dinlemesini durduracağından, yalnızca bir kişiyle göz temasını sürdürme hatasını yapmayın. Bunu aşmak için, her yeni cümlede grubun farklı bir üyesine odaklanın. Bu şekilde, tüm grupla konuşuyorsunuz ve hepsini ilgilendiriyorsunuz.

Bir kişiyle konuşmak

Bir kişiyle konuşurken göz temasını sürdürmek harikadır, ancak yoğun bir şekilde bakarsanız biraz ürkütücü ve rahatsız edici olabilir. Bununla mücadele etmek için her 5 saniyede bir göz temasını kesin. Göz temasını keserken konuşmaya katılmadığınızı gösterebileceğinden aşağıya bakmayın. Bunun yerine, bir şeyi hatırlıyormuşsunuz gibi yukarı veya yana bakın. Hemen şimdi deneyin: başınızı hareket ettirmeyin ve okula ilk başladığınızda düşünün. Bunu hatırlamaya çalışırken gözlerinizin yukarı veya yana hareket edebileceğini fark edeceksiniz. Dinleyiciniz bunu gördüğünde bir şeyler hatırlamaya çalıştığınızı ve sizi dinlemeye devam ettiğinizi düşüneceklerdir.

Birini dinlemek

Birini dinlerken, eğer onlara çok sert bakarsanız konuşmacı için koymaktan vazgeçebilirsiniz. Birisine danışmanlık yaparken kullandığım teknik “Üçgen” dediğim şeyi kullanmaktır. Bu, bir göze yaklaşık 5 saniye baktığımda, diğer göze 5 saniye baktığımda ve daha sonra ağzına 5 baktığımda Başını sallama gibi diğer dinleme becerileri ve “,yes”, “˜Uh” “huh” “˜mm ‘vb. onlara ne söylediklerine ilgi duyduğunuzu göstermek için.

savunan

kadın ile tartışırken kulaklarında parmak ile genç adam görüntüsü

Birisiyle tartışmak başlı başına bir beceridir ve bakışları tutan bir argümanda rekabet etmek istiyorsanız güç gösterir. Biriyle tartışırken uzağa bakarsanız, tartışmayı kaybettiniz ama hepsine sahipsiniz. Açıkçası bu, kiminle tartıştığınıza bağlıdır, ancak genel olarak, görüşünüzü açıklarken ve diğer kişiyi dinlerken bakışları tutmak daha iyidir. Hepimiz sizi tartışmak ve kendinizi küçük hissettirmek için harika olan kişiyle karşılaştık, bunun gibi herkesin sizi anlamaya çalıştığını fark edeceksiniz. Geriye baktığında, onları şaşırtacak, kızdıracak ve söylemeye çalıştıkları şeyi erteleyecek. Sessiz kalmak ve sizi yormaya çalışan birine bakmak da tek kelime etmeden argüman kazanmanın etkili bir yoludur.

Birini çekmek

Birini çekmeye ve onlara ilgi duyduğunuzu göstermeye çalışırken gözlerinizle konuşup dinleyebilirsiniz. Sevdiğiniz biri konuştuğunda tüm yüzü odak noktanız olarak kullanın. Gözlerine bakın, söylediklerini dinleyin, uygun yerlerde gülümseyin, kaşlarınızı uygun yerlerde kaldırın. Onlara baktığınızı düşünüyorsanız, dudakları, yanakları, burunları ve daha sonra gözlerine geri dönme gibi diğer özelliklerine geçin. Birini dinlerken gülümsemek onlara ilgi duyduğunuzu göstermenin harika bir yoludur, açıkçası size dün gece evcil hayvanlarının öldüğünü söylediklerinde gülümsemeyin. Kulaklarınızla dinlemenin yanı sıra gözlerinizi de dinlemelisiniz (evet, gözlerinizle dinlemek demek istedim, birinin beden dilini gözlerinizle dinliyorsunuz).

Birini sevmek

Eşim ve ben sık sık birbirimizin gözlerine uzun bir bakış paylaşıyoruz ve konuşmadan bakmak çok özel bir şey. Eşimin öğrencileri genişleyecek ve öğrencilerimin genişlediğini görebiliyor. Aramızda güçlü bir bağ yaratır. Öğrencilerinizin daha da genişlemesini sağlamak için bunu deneyebilirsiniz: eşinize bakarken, bedenlerinin içine girdiğinizi ve iki ruhunuzun seviştiğini hayal edin. Onların ruhuna dokunmaya çalışıyorsunuz. Bu adrenalin salgılar ve öğrencilerinizin daha da genişlemesini sağlar.

Sonuç

Göz temasının ne kadar etkili ve ne kadar önemli olduğunu görebilirsiniz. Yaşamımızın her alanını etkiler ve bir usta olmak ya da en azından onun hakkında daha fazla bilgi edinmek, sosyal becerilerinize kesinlikle yardımcı olacaktır.

Yorum yapın