Peak reklamları durdurdu! Peak Games nedir?

Dün akşam televizyon başındakiler ilginç bir reklamla karşılaştı. Aslında kısa bir süreliğine televizyon ekranı hacklendi. Peak Games’in 41 kanalda aynı anda verilen reklamı oldukça merak uyandırdı. Birçok insan internette Peak Games’in ne olduğunu arattı ve sorulara cevap aradı.

 

Dün akşamdan beridir sosyal medyada Peak hashtag’i oldukça popüler durumda. Birçok insan Peak hakkında mesajlar yazdı. Bu durumun en büyük sebebi ise aynı anda 41 televizyon kanalında gösterilen reklam oldu. Televizyon kanallarını reklam aracılığı ile hackleyen Peak, bir anda tüm ilgiyi üstüne çekti ve gündeme yerleşti. Peak aslında bir yazılım şirketi. Şimdiye kadar birçok oyun geliştirdi. Peak’ın kart ve okey oyunlarını geliştirilen bölümü de dünyanın en büyük oyun şirketlerinden biri olan Zynga tarafından satın alınmıştı.

Habertürk’ün haberine göre geçen yıl Türkiye’den çıkmış en büyük dijital oyun şirketlerinden biri olan Peak Games’in bir bölümü dünyanın en büyük oyun şirketlerinden Zynga tarafından satın alınmıştı. Satın alma 100 milyon dolarlık nakit karşılığında gerçekleşmiş ve anlaşma sadece Peak Games’in kart ve okey oyunları geliştiren bölümünü kapsıyordu.

 

Peak Games, internet sitesi üzerinden yayınladığı iş ilanı ile aradıkları çalışma arkadaşlarına dair detayları paylaştı. İlanda yer alan ifadeler şöyle:

“Hoş geldin!

Biz bir takımız, İstanbul’dan.

Yolculuğumuz 8 yıl önce, Türkiye’den dünyaya uzanan bir teknoloji şirketi olma hayaliyle başladı.

Takım olmayı ve gelişmeyi her türlü başarının önüne koyarak ilerledik. Dünyaya etki edecek ürün ve teknolojilerin ancak bu anlayışla yaratılacağına inandık.

Bugün, dünyanın en büyük mobil uygulama geliştiricilerinden biriyiz. Ürünlerimiz 193 ülkede, 300 milyondan fazla kişi tarafından kullanılıyor. Hayallerimiz ise bunun çok daha ötesinde.

Milyarlarca insanın hayatına dokunan teknolojiler geliştirmek ve dünyayı değiştirmek için takım arkadaşları arıyoruz.

İşte bu nedenle sana ulaşmak istedik. Bizim için tecrübelerinin değil, hayallerinin büyüklüğü önemli.

Seni sonuna kadar destekleyen bir ekibin olsun istiyorsan, tanışalım.” Şeklinde devan ediyordu. Şimdi gelelim reklamın çalıntı çıkmasına.

 

Peak Games Reklamları Durdurdu.

 

Türkiye’de 41 televizyon kanalına aynı anda verdiği reklam tüm dikkatleri üzerine çeken Peak Games, aldığı son dakika kararı ile reklamlarını durdurdu.

Peak’in Audi’nin 2017 yılında yayınladığı reklamıyla hemen hemen aynı olan reklamıyla ilgili olarak Peak Games, Twitter üzerinden açıklama yaptı.

 

‘HUKUKİ SÜRECİ BAŞLATTIK’

Açıklamada, “Reklam filmimizin özgün olmadığını, hepinizle aynı anda öğrendik. Karın ağrımızı ve üzüntümüzü tarif etmemiz imkansız. Yaratıcı işlerde fikirlerin özgün olması bizim için çok değerli, bu nedenle tüm reklamları durduruyoruz” denildi.

Peak’in Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, reklamın ajansı Medina Turgul DDB ile ilgili olarak şu ifadeler kullanıldı: “Ajans’la 3 aylık tüm görüşmelerimiz kayıt altında. Sadece Türkiye değil, Ajans’ın bağlı olduğu network’e Amerika’da da hukuki süreci başlatarak sonucu sizlerle paylaşacağız.”

 

İşte Peak Games’in o açıklaması:

Reklam filmimizin özgün olmadığını, hepinizle aynı anda öğrendik. Karın ağrımızı ve üzüntümüzü tarif etmemiz imkansız. Yaratıcı işlerde fikirlerin özgün olması bizim için çok değerli, bu nedenle tüm reklamları durduruyoruz.

Ajans’la 3 aylık tüm görüşmelerimiz kayıt altında. Sadece Türkiye değil, Ajans’ın bağlı olduğu network’e Amerika’da da hukuki süreci başlatarak sonucu sizlerle paylaşacağız.

#peak #peakgames  

Bir Yanıt