Kendinizi Sevin

Kendinizi Sevin

Çok azımız bedenimize sevgi ve saygıyla yaklaşırız. Çoğumuz daha ince, daha kaslı, daha uzun, daha az çilli olmayı dilemişizdir. Dilerseniz arkadaşlarınıza bedenlerini şu anki halleriyle gerçekten sevip sevmediklerini sorun. Seven çok az kişi bulursunuz ya da bulamazsınız. Bu hislerinizin etkileri de ortaya çıkacaktır. Düşünce, bedenin her tarafına yayılan bir enerjidir.

Diyelim ki gözlerinizi sevmiyorsunuz. Son yirmi yıldır kendi kendinize keşke başka türlü olsalardı, mavi renkli olsaydı keşke daha farklı olsaydı diyorsunuz. Bu yüzden de aynaya her bakışınızda kocaman, çirkin gözlerinizi görüyorsunuz.(göz sadece bir örnek siz ana fikri kaçırmayın) Bu size tanıdık geldi değil mi? Şimdi de kendinizi gözlerinizin yerine koyun. Son yirmi yıl boyunca size sıradan ve renksiz olduğunuz söylendi. Kabul görmek ve sevilmek için çabalayıp durdunuz, ancak her seferinde reddedildiniz. Şimdi yalnız ve kalbi kırık gözlerinizin neler hissettiğini anlayabildiniz mi? Bu anlattığım şey size saçma gelebilir, ancak gerçek hayatta oldukça ciddi sorunlara yol açabiliyor.

Hemşire Evy McDonald’a amytrophic lateral sclerosis (ALS) teşhisi konmuştu. Yani kasları hızla eriyordu. Tekerlekli sandalyeye mahkum olan ve altı ay ömür biçilen Evy’nin tek isteği ölmeden önce koşulsuz bir sevgi yaşayabilmekti. Bunu yapabilmek için işe kendisini ve kendi bedenini sevmekle başlaması gerektiğinin farkındaydı. Ancak aynaya baktığında gördükleri hiç hoşuna gitmiyordu. Sonraki birkaç ay boyunca yorucu bir çalışmaya girişti.

ilk aşama bedenim hakkındaki olumlu ve olumsuz düşüncelerimi not etmekti… Ardından her gün bedenimin sevmediğim bir bölgesinin kabul edilebilir, hoş görünen özelliklerini belirlemeye başladım. Günün birinde bedenim hakkında olumsuz tek düşüncem kalmadığını fark ettim. Artık soyunup aynanın karşısına geçebiliyor ve güzelliğime hayran kalıyordum.

Bu aşamada Evy’nin kaslarındaki erime de durmaya ve hastalığı iyileşmeye başladı. Bedenimize baktığımızda kendimizi kötü hissetmemizin nedeni, kendimizi bize güzel olduğu öğretilen bedenlerle ve ölçülerle kıyaslamamızdır. Toplum bizi belirli kalıplara uymaya zorlar. Kendi değerimizin farkına varabilmemiz için öncelikle kendimizi önyargısız, korkusuz bir şekilde, bir çocuk gibi merakla tanımaya çalışmalıyız. Burada önemli olan hissettiklerimiz konusunda tamamen dürüst olmak, kendimizi suçluluk ya da utanç duymadan olduğumuz gibi kabullenmektir. Kendimizi olduğumuz gibi kabul edebildiğimiz ölçüde sevimli ve sevilebilir bir insan haline geliriz.

 

Benden size bir egzersiz daha 😀

Kendinizi Sevin

  • Bu, oldukça güç ve dürüstlüğünüzü  sınamanızı sağlayacak bir egzersizdir!
  • Soyunarak bir boy aynasının karşısına geçin. Kendinize bakarak "Seni Seviyorum" deyin.
  • Bunu 2 hafta boyunca her gün 10 dakika sürdürün. Başlarda kolay olmayacaktır. Hatta kendinizi aptal gibi hissedebilirsiniz. Bu da hiç şüphesiz bedeniniz hakkındaki tüm olumsuz düşüncelerinizin ortaya çıkmasına yol açacak. Böyle bir durumda olumsuz düşüncelerinizi bir kenara not edin, ancak bunun sizi yolunuzdan döndürmesine izin vermeyin. (iradeli olun biraz ya :) ) Kendinizi yargılamadan nesnel bir şekilde değerlendirin. Kendi kendinize " Seni Seviyorum" sözünü olabildiğince hissederek söylemeyi sürdürün.
  • Bir haftanın ardından gerçekten beğendiğiniz bölgelerinize odaklanın. Başlangıçta beğendiğiniz çok şey bulamayabilirsiniz. Sırf tırnaklarınızla ya da saçınızla başlayabilirsiniz. Ancak her geçen gün beğenecek başka bir yönünüzü keşfedeceksiniz. O bölgeye odaklanın. Bunu bedeninizin tüm bölgelerini beğenene dek sürdürün. Ardından beğendiğiniz bölgelerinizi gözden geçirin ve önyargısız bir şekilde değerlendirerek, kalbinizi açarak, " Seni Seviyorum" diyerek bu beğeniyi  gerçek bir sevgiye dönüştürüp dönüştüremeyeceğinizi görün. 
  • Bedeninizi parça parça incelemeyi bitirdikten sonra bir bütün olarak görmeyi deneyin. Hala sevmediğiniz bölümler var mı? Peki, bu bölümlere önyargısız bir şekilde mi bakıyorsunuz, yoksa hala kendinizi toplumun güzel olarak adlandırdığı ölçütlerle karşılaştırma hatasına mı düşüyorsunuz?
  • Bedeninizin bazı bölümlerini sevmekte güçlük güçlük çektiğiniz sürece aynanın karşısına geçerek " Seni Seviyorum" demeyi sürdürün ve neler olacağını görün. 

Yorum yapın