Günde Bir Kitap Nasıl Okunur?

Okuryazarlık, sefaletten umutlara köprüdür

Will Smith’in, yaşamın iki anahtarının olduğunu söylediği ünlü bir konuşması var; Koşuyorum, çünkü sana ısrar ediyor, okuyor çünkü yeni bir problem yok çünkü birisinin daha önce çözmemiş ve bir kitapta yazmamış olabileceğini söyleyebilirsin.

Bu yeni gelebilir ama değil. Bütün başarılı insanlar bunu bilir. Charlie Munger, “uyandığın zamana göre daha akıllı yatağa git” dediği için ünlüydü. Ve arkadaşı Warren Buffet, her gün 500 sayfa okuyor. Ve mütevazi yaşam anlayışımdan; evrendeki en zengin ikinci adam bir şey yapmanı söylerse, kollarını sıyırsan iyi edersin.

Gençken okumaya başladım, hemen annemin beni satın aldığı kurgu kitaplarına bağladım. Ama hayatımın bir zamanında durdum. Ve sadece okumaya geri döndüğümde, başkalarının hatalarından ve kazançlarından öğrenmek yerine, deneme yanılma yoluyla yaşamayı deneyimlemeyi seçerek ne kadar zaman, para ve fırsat harcadığımı fark ettim.

Okumak, bilmemeniz durumunda, daha fazla egzersiz yaparak güçlendirdiğiniz bir kastır. Yavaş ve tökezlemeye başlayabilirsiniz, ancak bunu çok yaparsanız – ki yapmalısınız – çok kısa sürede çok ve çok sayıda kitabı emerek daha iyi olursunuz. Ve bu ipuçlarını bir başlangıç ​​için kontrol edebilirsiniz.

Kitap okuduktan sonra kahve fincanı

Külçeleri ara

Kitap okurken sahip olabileceğiniz en özgür zihin değişimi budur: az daha fazladır. Çoğu yazar, istedikleri için değil, mecbur oldukları için uzun kitaplar yazar. Çoğu, en fazla 30-40 sayfada özetlenebilecek bir veya iki temel fikre sahiptir. Ancak hiçbir yayıncılık şirketi 30 sayfalık bir kitaba yatırım yapmayacağından, yazarlar kitaplarını “alıcılara” daha çekici hale getirmek için daha fazla, bazen anlamsız bölümler ekleyebilir mi? okuyucular değil.

Size tavsiyem, arkadaşlarınızla kavrayabilmeniz veya paylaşabilmeniz için bir veya iki külçenin içerik tablosuna bakmaktır. En ilginç 2-3 bölümü arayın, onları okuyun ve kitabın kalanını başka bir zaman boyunca saklayın. Genellikle, gerisi sizin hayal edebileceğinizden çok daha az önemlidir.

Kümelerde Oku

Yarı zamanlı olarak daha fazla kitap okumak ister misiniz? Kümelerde oku. Ve bununla demek istediğim:

  • Aynı konuyla ilgili kitaplar
  • Aynı yazarın kurmaca dışı kitapları

Aynı konuda okuduğunuz her kitap daha kısa olacaktır çünkü ne dediğini zaten biliyorsunuzdur. Şaşırtıcı bir şekilde, bu anahtar fikirleri kaçırmadan kitapsızca suçlulukla atlamanızı sağlar.

Genelde aynı şeyi aynı yazarın yazdığı kitaplarla yapıyorum. Hiçbir yazar, ne kadar iyi olursa olsun, kendisini tekrar etmiyor. Her zaman önceki kitaplarından birinde tekrarlanan en az bir ya da iki fikri bulacaksınız. Bundan, kitapların rastgele değil, yazar tarafından okunması için zamanı seçerek faydalanabilirsiniz. Çoğu zaman, bir veya iki anda üç veya dört kitap okuyacaksınız.

Nereden başlayacağınızı öğrenin

Tüm bölümlerin kağıttan kağıda okunmayı hak etmediğine inanıyorum. Öyleyse, tekrarlanan, modası geçmiş veya görünüşte sıkıcı bölümleri atlayıp okumaya başlamanız gerektiği fikrine katılalım:

  • İlk ve son bölümler

Bunlar ‘Bu kitap buna değer mi?’ Cevabını verecek bölümlerdir. soru.

  • İlginç başlıkları olan bölümler

Bunlar sözde kitabın en ilginç kısmı. Onları seviyorsanız, tebrikler çünkü bilmeniz gerekenlerin yaklaşık yüzde 80’ini zaten aldınız. Onları modası geçmiş, sıkıcı ya da teslim etmemiş buluyorsanız, o zaman şanslısınız. Değerli zamanınızı kurtardınız ve şimdi bir gün aramaya veya başka bir kitaba atlamaya hazırsınız.

YouTube’u Yorumlar İçin Her Zaman Denetleyin

Neden çok az insanın YouTube’u kitap özetleri için incelemeye başlamadan önce kontrol ettiğini bilmiyorum. Evet. YouTube’da beş dakikalık bir kitap özetini izlemek, bütün bir kitabı okumakla aynı şey değildir, ANCAK, size okumak üzere olduğunuz kitap hakkında daha fazla bilgi verir ve bu sayede daha kolay gözden geçirmenizi sağlar. Bu kısa incelemeler şaşırtıcı, videolar daha çekici, sizin için karmaşık materyalleri basitleştiriyor ve 10X kitaptan daha hızlı geçmenize yardımcı oluyor.

2X dinle

Neden beş saatten az bir sürede dinleyebildiğiniz bir kitabı bir ay içinde okuyorsunuz? Sesli kitapların çoğu, ses uzunluğunda 8-12 saatten fazla değildir. Bu uzun zaman gibi gelebilir ama bunu unutma:

  • Onları her yerde dinleyebilirsiniz (Cidden, hatta duşta).
  • Okuduğundan daha hızlı dinlersin
  • Dinlemekten daha çok zamanın var (trafik, duş, spor salonu ”¦etc.)

Konuşmacı bu kadar hızlı konuşmuyorsa, genellikle sesli kitabın 2X’de çalacağı hızı ayarlarım. Bu, bir kitabı 10 veya 12 yerine 4-6 saatte bitirmeme izin veriyor, bu da en az çabayla haftada üç kitabı bitirebilmem anlamına geliyor.

Peki ya not almak istersen? Bu kolay. Vurgulamak istediğiniz ana fikri temsil eden unutulmaz kelimelerin zihinsel notunu alın, kitabın PDF versiyonunda arayın ve vurgulayın.

Vurgulamak istediğiniz ifade ise: “Eski fırını bit pazarı yerine eBay’de nasıl satabilirsiniz?” sonra dinleyene kadar bekleyin, “pire” kelimesini arayın. veya “E-bay”? – kitap boyunca bir veya iki defadan fazla tekrarlanması daha az olasıdır – ve vurgulayın. Şimdi iki dünyanın da en iyisine sahipsin, öyle mi yapacaksın ??? Bu ay okumak istediğiniz ilk üç kitapla ilgili bir yorum yapın.

 

ingilizceden çevrilmiştir.

Bir Yanıt