Sosyal Medya Paylaşımları İlişkinizi Etkiliyor mu?

İçerikler

Sosyal medya günlük hayatımızın her alanına nüfuz etti ve romantik ilişkilerdeki rolü göz ardı edilemez. Sosyal medya paylaşımları, romantik ilişkilerin önemli bir bileşeni haline geldi. Bir çift ilk kez bir araya geldiğinde, ilişkilerinin ne kadar halka açık olmasını istediklerine karar vermelidirler. Ortaklar, önemli diğerlerini ilgilendirdiğinde neyin paylaşılmasının uygun olduğunu da öğrenmelidir.

Sosyal medya ve anında memnuniyet

Bir ortak, heyecanını ifade etmek, öfkesini veya endişesini gidermek için sosyal medyada bir şeyler yayınlayacaktır. Ancak daha sonra ortaklarının ve sosyal medya arkadaşlarının dürtüsel gönderiyi çeşitli şekillerde nasıl yorumladıklarını fark ederler. Ve böylece ilişkideki yanlış anlama ve tartışma potansiyeli başlar. Sosyal medyada paylaşım, özellikle geçici duygusal yoğunluğun olduğu bir yerden geldiğinde, her zaman pişmanlık potansiyeli ile gelir.

Sosyal Medya Paylaşımları İlişkinizi Etkiliyor mu? 2
Sosyal medya ve iletişim

Uzmanlar artık sosyal medyada bu kadar zaman harcanmasına rağmen sosyal medyanın iletişimsizlik kategorisine taşındığını söylüyor. Bazı çiftler, bir anlaşmazlığı çözmek için bir partnerle oturmaktan daha kolay çevrimiçi havalandırma buluyor.

Çiftlerin kendilerini garip veya rahatsız hissettikleri için yüz yüze yapmakta zorlandıkları konuşmalar, sosyal medyada düzenli olarak paylaşılmaktadır. Sosyal medya bu tür zor konuları ele almak için hoş bir fırsat sunsa da, konuşmalarını gerçek hayata çevirmeden bu akıma devam eden çiftlerin uzun süre konuşulacak bir ilişkisi olmayacak.

Partneriniz için iltifatlarınızı, sevginizi ve övgülerinizi onunla paylaşmak yerine sosyal medyada yayınladığınızda, ilişkiniz hakkındaki dünyanın farkındalığını güçlendirme riskini alırken, eşiniz üzerinde sahip olacağınız etkiyi zayıflatmış olursunuz. için. Birçok insan dijital yakınlığı gerçek yakınlıkla karıştırır.

Birçok çiftin enerjisi sosyal medyayı sürdürmek için harcanır ve paylaştıkları bire bir zaman alır. Çiftler empati, güven ve yakınlığı geliştirmek için zamana ve ilgiye ihtiyaçları olduğunu unutur. Birçok çift, sürekli sosyal medya kullanımıyla birbirlerine yabancılaştı.

Peki, sosyal medya bölümleri ilişkinizi nasıl etkiliyor?

Sosyal medya kıskançlık yarattı.

Romantik kıskançlık, romantik ilişkilerde en yaygın ama aynı zamanda potansiyel olarak en yıkıcı duygulardan biridir. Sosyal medya gönderileri kıskançlığı çeşitli şekillerde teşvik eder:

Eşinizin karşı cinsten birinden mesaj aldığını gördüğünüzde kıskanabilirsiniz.
Partnerinizin karşı cinsten biriyle bir fotoğraf paylaştığını veya karşı cinsten bir üyenin birkaç fotoğrafını beğendiğini gördüğünüzde kendinizi güvensiz hissedebilirsiniz.

Bazı ortaklar, diğer önemli kişiler kendileri hakkında paylaşım yapmadığında kendilerini güvensiz hissederler. Bir partnerin sayfasındaki ‘yetersiz varlıklarını’ onlar için yetersiz sevgiyle eşitlerler.

Ayrıca birçok ilişki sosyal medyada diğerlerine kıyasla yorumlanmaktadır. Çiftler, sosyal medya sayesinde diğer çiftlerin hayatları hakkında giderek daha fazla ayrıntı görüyor. Arkadaşlarınızın etkileyici tarihlere ve tatillere gittiğini gördüğünüzde, ilişkinizin nasıl olduğunu düşünmemek zor.

Birçok çift, ilişkilerin farklı olduğunu ve farklı çiftlerin iletişim kurmanın, birlikte kaliteli zaman geçirmenin ve duygularını ifade etmenin farklı yolları olduğunu unutur. Ayrıca, sosyal medyada gördüklerinizin hiçbir zaman tüm hikayeyi anlatmadığını unutmamız da üzücü.

Sosyal medya, yanılsamalar üzerinde kıskanç davranışlar yarattı. Ne yazık ki bazıları var olmayan ilişkileri kıskanıyor – Anonim

Gönderiler bir çatışma kaynağı haline geliyor

Her çift, ilişkilerinin ne kadarını halka açıklamak istedikleri konusunda aynı dalga boyunda değildir. Aşkınızı çatıda haykırmak isteyebilirsiniz, ancak eşiniz bunun özel kalmasını tercih edebilir.

Bir ilişki içindeyken sosyal medyada paylaşım yapmak daha fazla olgunluk gerektirir. Başkalarını ilişkinizin özel anlarına ne zaman davet edeceğinizi ve onları ne zaman dışarıda bırakacağınızı anlamanız çok önemlidir. Her resmin yüklenmesi gerekmez ve her bilginin paylaşılması gerekmez. Ve unutmayın, samimi bir an, onu dünyayla paylaştığınız an artık samimi değildir. İlişkiniz hakkında bir şey yayınlamadan önce, kendinize partnerinizin bu konuda nasıl hissedeceğini sorun.

öğrenme korkusu

Pek çok ortak, önemli diğerlerinin sadakati hakkında kabul etmeyi umduğundan daha derin korkulara sahiptir. Partnerlerinin flört etmesinden veya aldattığından korkarlar ve sosyal medyada casusluk yapmak her zaman yüksek vitestedir. Birçok ortak, kendilerini eşlerinin sanal yaşamını gereğinden fazla kontrol ederken bulacaktır. Her gönderiye, fotoğrafa, beğeniye ve yoruma daha fazlasını okuyacaklar. Ne yazık ki uzmanlar, korkularınızı beslemek için içerik aramaya devam ederseniz, güvene ihanet edilip edilmediğine bakılmaksızın sonunda onu bulacağınızı söylüyor.

Sosyal medya gönderileri, ortakların ilişkilerindeki tutarsızlıkları fark etmelerini kolaylaştırır. Fox (2014) tarafından yapılan araştırma, tutarsızlıkların hala orada olacağını, ancak sosyal medyada olduğu kadar halka açık olmadıkları için gerçek hayatta küçümsenme olasılıklarının daha yüksek olduğunu ortaya koydu.

Sosyal medya gönderileri ve devam eden Ex.

Sosyal medya sayesinde, eski eşler şimdiki yaşamın aktif bir parçası olarak kalırken, geçmiş artık eskisi gibi değil. Sosyal medyanın potansiyel düşüşlerinden biri, eski ortaklar arasında sürekli bir bağlantıyı kolaylaştırmasıdır. Bu, birçok insanı ilerlemekten ve enerjilerini mevcut ilişkilere veya yeni potansiyel ortaklar bulmaya harcamaktan alıkoydu. Bir ilişki sona erdikten çok sonra duyguların kalıntıları vardır. Bir Ex gönderinizi beğendiğinde, fotoğrafınıza yorum yaptığında ve ne kadar güzel göründüğünüzü söylediğinde, sıkışıp büyümeyi bırakmanız mümkündür.

Ayrıca, partnerinizin eski sevgilisiyle konuştuğunu fark ettiğinizde, ne kadar zararsız olursa olsun, ona karşı netliğinizi kaybedersiniz, güvensiz olursunuz ve muhtemelen paranoyak olursunuz.

Son düşünceler

Aşk hayatınızı sosyal medyadan korumak için eşinizle birlikte sosyal medya kullanımıyla ilgili yönergeleriniz olsun. Dijital rehberiniz olarak gerçek dünya yönergelerini kullanın.

  • Şahsen söylemeyecek veya yapmayacaksanız, sosyal medyada yapmayın.
  • Kendinize veya diğer önemli kişilere harcanan kaliteli zamanı artırmak için sosyal medya kullanımına sınırlar koyun. Partnerinizi her zaman sizin için telefonunuzdan daha önemli hissettirin.
  • Randevu geceleri için telefonunuzu bir kenara koyun. Selfie çekmek, arkadaşlarınızın neler yaptığını kontrol etmek ve akşamı sosyal medya gönderileri hakkında konuşarak geçirmek, birlikte kaliteli zaman geçirmenizi engeller.
  • Kıyaslamayın: Sosyal medyada gördüklerinizin mutlaka doğru olmadığını unutmayın. İlişkiler, sosyal medyadaki birkaç gönderi veya fotoğrafla yargılanamayacak kadar karmaşıktır.
  • Gizlice gözetleme: Ne kadar çekici olursa olsun, gözetleme kötü bir fikirdir. Unutmayın, ortaklarınızın sanal hayatını gözetleme ihtiyacı hissediyorsanız, onunla güvensizlik ve güven eksikliği hakkında yapmanız gereken daha büyük bir konuşma var.
  • İlişkinizle ilgili herhangi bir şey paylaşmadan önce daima eşinize sorun. ‘Piknikte bu resmimizi yayınlamamda bir sakınca var mı?’ gibi basit bir soru. argümanlardan uzaklaşmak için uzun bir yol kat ediyor. Ayrıca kirli çamaşırları havalandırmaktan veya ‘dijital tükürük’ bulundurmaktan kaçının.

Yorum yapın