Farklı Olmak İstemenizin 5 Nedeni

Bunu düşün. Herkes gibi olmak için kaç girişimde bulunursanız olun, parmak izleriniz her zaman farklı olacaktır. Aksesuarların çoğunu dışarıdan değiştirebilirsiniz, ancak yine de orijinal birisiniz.

Tuhaf bir nedenden dolayı, bunu unutmaya meyilliyiz. Saç rengimizi değiştirerek veya en son moda ve gadget’ları satın almaya zaman harcarsak, kim olduğumuzu bir şekilde değiştireceğimizi düşünüyoruz. Konuşma tarzımızı değiştirmeye çalışıyoruz, havalı, kalça veya en son terim ne olursa olsun doğru olanı söylemeye çalışıyoruz. Vücudumuzu değiştirmek için çok çalışıyoruz çünkü herkes gibi görünmeliyiz.
Herkes gibi olmak istiyoruz.

Bana bir iyilik yap. Bir an durun ve etrafınıza bakın. Bahse girerim, farklı tonlarda, boyutlarda ve tarzda insanları göreceksiniz. Şimdi, düşünürseniz, bu bireylerin her birinin bir sonrakine benzediğini düşünün. Kimin aradığını bile nasıl bilebilirsin? Farketmez, sanırım çünkü sadece bir arkadaş seçebilirsin – herhangi bir arkadaş – çünkü hiçbir fark yok. Seni bilmiyorum, ama bana biraz otomatik ve ürkütücü geliyor.

Farklı Olmak İstemenizin 5 Nedeni 1

Bunlardan herhangi biri anlamlı mı? Hayır, kabul etmemenizi umuyorum – öyle değil. Nasıl bu kadar farklı ve eşsiz biri başka birine dönüşebilir? Ve neden yeryüzünde istiyorlar?
Bir tacoya sprinkles koyarsanız, hala bir taco değil mi? Birdenbire sıcak çikolatalı dondurma olmaz. Ve bir görünümü veya davranışı değiştirirseniz, hala aynı kişi değil misiniz?

İlerleme ve özgünlüğünüzü benimseme zamanı. Ve kanıtlamak için, farklı olmak istemeniz için 5 neden var.

1. Her zamanki sıkıcı olur.

Her gün kahvaltı, öğle ve akşam yemeklerinde badem ezmeli bir sandviç yer misin? Aynı filmi randevunuzda, her randevunuzda izler misiniz? Her akşam gün be gün aynı rutinde mi kalacaksınız? Sıkıcı olmaz mıydı? Heyecan nerede?

Groundhog Day filmini anımsatan, aynı gün yeniden yaşamak monotonluğu öldürmek isteyebilir. Biz yumuşaklık için yaratılmadık. Zing’e ihtiyacımız var. Sürekli olarak aynı rutinle karşılaşmak, onu renklendirmek için bir şeyler için yalvarır.
Hayata biraz destek veren baharat olabilir – ve sıradandan bir adım uzak olabilirsiniz. Tek yapman gereken kendin olmak.

2. Biz renk dünyasını tercih ediyoruz.

Bu, kendi düşüncelerinizi, fikirlerinizi ve yaratımlarınızı içerir. Herkes aynı olsaydı – aralarından seçim yapabileceğiniz çeşitli sanat, müzik, yemek, tasarım, kitaplar, filmler, kıyafetler, yeni teknolojiler vs. Sonuçta, yaratıcılık bireysellik tarafından tetiklenir.
Kendi hayal gücünüzün akmasına izin verdiğinizde, dünyayı kendi benzersiz tonlarınızla renklendirebilirsiniz. Resminizin diğerlerinden farklı olmasına izin verme zamanı.

3. Öğrenin ve büyütün.

Bir grup insanı bir araya getirdiğinizde, istekli olursa, kazanmak için büyük bir fırsat olabileceğini göreceksiniz. Hepimiz farklı olduğumuz için farklı düşünce kalıplarımız ve farklı görüşlerimiz var. Kendimizi başkalarıyla paylaştığımızda, kutunun dışında düşünmenin, problem çözmenin ve hatta dünyayı yeni bir ışıkta görmenin yollarını öğrenebiliriz.
Farklılıklar yoluyla başkalarıyla birlikte çalışarak, nefret ve korku gibi şeylerle mücadele edebiliriz. Hoşgörü ve kabulü aşabiliriz, umarım fethedebiliriz (ve yayabiliriz).
Ayrı ayrı, birlikte büyüyoruz.

Farklı Olmak İstemenizin 5 Nedeni 2

4. Hediyelerinizi kullanın.

Bir sebepten dolayı size güçlü yanlar verildi – onları kullanın. Asla amaçlanmadığınız bir şey olamayacak kadar çok çalışarak tekerleklerinizi döndürmeyin. Başka bir deyişle, matematikte korkunçsanız, ancak sakinleştirici, şefkatli bir ruhunuz varsa, belki de bir muhasebecinin hayatından vazgeçmeli ve bunun yerine hemşireliğe bakmalısınız. Herhangi bir şey olabilirsin, ama bir şey olmalıydın.

Hayattaki yolculuk herkes için farklıdır. Mesele, size verilen hediyelere odaklandığınızdan emin olmaktır – ve size olmayan bir şey olmaya çalışmamanızdır.

Güçlü yönlerinizi nasıl alacağınızı ve harika bir şey olabileceğinizi öğrenin. Bir öğretmen olabilir, ödüllü bir icat yaratabilir veya dünya barışının cevabını keşfedebilirsiniz. Hiç kimsenin sahip olduğu hediye seti yok, bu yüzden onları boşa harcama. Başarınızı bulun ve dünya üzerindeki etkinizi yaratın.

5. bir fark yaratın.

Sadece adım atmanızı ve zor bir şeyden geçmek için ihtiyaç duydukları ışık olmasını bekleyen biri olabilir. Ya da, belki kendine tutunan farklı meslektaşları gerçekten sadece sessiz değildir. Belki bir arkadaşa ihtiyacı vardır. Belki o arkadaş sensin.

Başkasının yerine kendi ipucunu takip ederek, bu dünyada yapabileceğin birçok iyi şey olduğunu fark edebilirsin. Bir fark yaratabilirsin. Fark olun.

İşte orada – farklı olmanızın 5 nedeni. Başkasının özgünlüğünün karbon kopyası olmayı unutun. Siz olun. Tüm tuhaflıkların. Tüm hataların. Tüm şaşırtıcı nitelikleriniz. Ve tüm yeteneklerin. Onlar sadece senindir.

Senden başka kimseye gelmedin. Öyleyse, devam edin… korkuyu bırakın ve kendiniz olun. Farklı ol.

 

Bu metin ingilizceden çevrilmiştir.