Denge

“Evrende her şey zıtlıklarıyla var olur. Bu kadar iyi olma. Sen bu kadar iyisin diye evrenin bir yerinde birileri o kadar kötü olmak zorunda kalıyor… Evrenin tek sorunu denge. Var olan her şey hangi kaynaktan çıkmış olursa olsun, negatif ya da pozitif, ancak dengeye ulaşa biliyorlarsa var olmaya devam edebiliyorlar. Ancak dengedeyken evrimlerini tamamlayabiliyorlar. Aşırı negatif kendini yok ediyor sonunda, aşırı pozitifse mutlaka yok ediliyor. İnsanlıksa bu dengenin kendi içindeki savaşının ürünü. Bu gezegende arınma gerçekleşince evrende mutlak dengeye kavuşacak.Mikrodan makroya. Binlerce, belki yüz binlerce yıl var bunun için ama sonunda biz kazanacağız.”

Kitap İsmi: Aeden

Yazar: Azra Kohen


Düşüncelerim

İşte bu yüzden insan evrenin hiyerarşi kanunlarına karşı gelmemeli. Varlığını bir yokluk içinde sürdürmeli. Çünkü zaten hiçbir şey bizim değildir, zaten elimizden alınacak. Sevmeyin, yaşamayın diyemeyiz elbette ama sizin olmayan bir kalbi başkasına vermeyin.

Evrendeki negatiflik ve pozitiflik ilkesi atomdaki nötrleşme ile kararlı yapıya gelme isteği gibi devam eder. Varlıktaki yokluğu yokluktaki  varlığa, yokluktakini ise varlık düzeyine çevirmekten ziyade onların yerlerini değiştiriyor.

Bir Yanıt