Blog Yazarak Iyi mi Para Kazanılır ?

Blog Yazarak Nasıl Para Kazanılır ?

Merhaba değerli okurum, ben yaklaşık olarak 5-6 yıldır blog yazma işiyle kalfalık düzeyin de uğraşıyorum. Diyeceksiniz 5-6 yıldır blog yazan birisi nasıl olur da hala kalfa ? Hemen anlatayım: Eskiden reklam ajanslarından bir bir engel yediğim için sürekli hevesim kırılıyordu, sürekli yeni bir proje ile piyasaya giriyordum, hiçbirin de tutunamadım. Neyse ki bu hararetli dönem sonra erdi ama hevesim artık eskisi kadar kalmamıştı. Ben de madem öyle olmuyor tema düzenleme ve satma işine gireyim dediysem de bu işlerinde o kadar kolay olmadığını anladım. Bu yaşadığım olaylar bana büyük dersler verirken arkasında koca bir tecrübe bırakmıştı.

“Kendine usta diyebilmen için; önce ustanı geçeceksin, sonra seni geçecek bir öğrenci yetiştireceksin.”

(Bu yazımda web sayfası açma ve kurma işlemlerine çok fazla değinmeyerek yüzeysel anlattım.)

blog yazarak para kazanılır mı ile ilgili görsel sonucu

Blog yazmak ve kazanç sağlamak isteyen arkadaşlar bu işin öyle uzaktan göründüğü kadar basit bir iş olduğunu akıllarından çıkartsınlar. Bu iş öyle kolay bir şey değil. Bilgi birikimin olmalı, çok kitap okumalısın, web sitesini ayakta tutmak için bir miktar paran olmalı.

Bu küçük kriterlerden sonra web sitesi açmaya karar verdiyseniz cebinizden çıkacak olan 3-5 kuruşun lafını yapmicaksınız. (sözde 3-5 krş)

Adım 1

Hosting ve Domain aldıktan sonra sıra güzel bir tema seçimine kalıyor. Tema seo ve mobil uyumlu olmalı, görseller hızlı yüklenmeli göze hitap etmeli. Kullanıcı aradığı yazıyı bulabilmeli ve siz isteğiniz yazıyı ön plana çıkartabilmelisiniz. İlk başlarda kazanç sağlıyana kadar demo temalar kullabilirsiniz, para kazanmaya başlayınca tema alın çünkü o kadar ucuz rakamlar değil, 3-5 krşdan biraz fazla. 😀

Dikkat: Alan adını seçerken sitenizin içeriğini kapsayan bir alan adı seçin.

hosting domain ile ilgili görsel sonucu

Adım 2

Sitemizin temellerini attık şimdi ise sıra sitemize özgün içerikler girmekte. Diyelim ki sitemiz bir teknoloji sitesi siz de yeni çıkan teknolojileri tanıtıyorsunuz. (lütfen teknoloji sitesi açmayın heryer onlarla dolu) 15-20 özgün makale girdiniz…

E kardeşim hani biz parayı nerden kazanacağız dediğiniz anda olaya Google Adsense el atıyor.  Sitenizin google ayarları tamsa başvurma zamanı gelmiştir. Google Adsense Bağlanıya tıklayarak gidebilirsiniz. Reklam alma işlemi bazı kişiler için çok kolay olsa da benim için çok zor bir süreçti. (Google olum ayağını denk al 🙂 )

blog yazarak para kazanılır mı ile ilgili görsel sonucu

Adım  3

Sitemizi kurduk, içerik girdik, reklam aldık. Şu an için her şey tamam, peki eksik olan ne ? Görüntüleme alamıyorum, niye ?  Reklamlarım görünüyor fakat çok az para kazanıyorum ? Google beni üst sıralara niye çıkartmıyor ?

Eksik olan şey “zaman” eğer bu işe başlıyorsan emek verceksin, sabredeceksin, kitap okicaksın ve yaptığın işi seveceksin. Hiçbir çiçek vaktinden önce açmaz siz de vaktinizi bekleyin.

1yıl içersin de çok rahat bir şekil de görüntülenmeleriniz 3-4 katı artmış olacaktır, tabi siz sürekli olarak içerik girersiniz.

 

Dikkat: Gün içersin de aklınıza gelen düşünce ve fikirleri not alın. 

 

 

Ben bu blogu açtığım zaman hiçbir gelir elde etmiyordum ama yazmaya devam ettim. Sonunda reklam almayı başardım ve şu an 4. ayına (28 subat 2019) girmiş olan bu blog günlük olarak 50-250 arası bir tıklama alıyor. Çok fazla bir sayı değil bunu ben de biliyorum ama bu hemen olmadı zamanla oldu. Bu süreç yavaş yavaş yükselen bir süreç. Şu an kazandığım para 20tl cebimden çıkan para 300tl ye yakın. O yüzden bu işe girecekseniz gerçekten emek verin asla ve asla vazgeçmeyin, sürekli okuyun.

Benim sürekli yanımda olan ve beni destekleyen Faruk abime Teşekkür Ederim.

 

Aşağıda bulunan yorum bölümüne yazı hakkında ki düşüncelerini yazabilirsin bekliyorum. 

 

 

 

2 Yorumlar

  1. Mcyarali şişko Mart 1, 2019
    • Emir Mart 1, 2019

Bir Yanıt